Otkriven opasni metal u crvenim paprikama iz BiH

111

U nedavnoj kontroli na hrvatskoj granici, otkriven je metal kadmij u crvenim paprikama porijeklom iz Bosne i Hercegovine, čime je izbjegnut potencijalni zdravstveni rizik za potrošače.

Evropski sistem za brzo uzbunjivanje za hranu i životinjsku hranu (RASFF) izvijestio je 29. oktobra da je u pošiljci pronađeno 0,026 miligrama kadmija po kilogramu paprika, što je pokrenulo alarm zbog mogućih zdravstvenih posljedica.

Ova sporna pošiljka stigla je na hrvatsku granicu 17. oktobra, a brza reakcija graničnih kontrola spriječila je njezin ulazak na tržište. Kako su naveli iz RASFF-a, odmah je naloženo uništenje kontaminiranog povrća kako bi se zaštitilo zdravlje građana.

Kadmij, metal povezan s nizom zdravstvenih problema, uključujući oštećenje bubrega i slabljenje kostiju, predstavlja ozbiljan rizik čak i u minimalnim količinama. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) upozorava da dugoročna izloženost kadmiju može dovesti do kroničnih zdravstvenih problema, a recentna istraživanja ukazuju na to da čak i niske razine kadmija mogu biti štetne.

Ovaj incident naglašava važnost rigoroznih kontrola uvoza hrane i potrebu za strogim praćenjem sigurnosnih standarda, kako bi se osigurala sigurnost hrane koja dolazi na tržište.

Razmjena informacija preko sistema kao što je RASFF ključna je za prevenciju zdravstvenih rizika i zaštite potrošača na širem europskom tržištu.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Nezapamćena tragedija bh. planinarstva: Ovo su imena učesnika ekspedicije na Elbrus

Prema dosad potvrđenim informacijama, tragediju su preživjeli Haris Adilović i Kemal Vidimlić,...

Na Elbrusu je bilo nekoliko planinarskih ekipa iz BiH, čekaju se zvanične informacije

Ruskim i bh. medijima proširila se vijest da su na planini Elbrus...

Rambo Amadeus oduševio publiku na Festivalu kulture ‘Slovo Gorčina’ u Stocu

Crnogorski glazbenik Antonije Pušić, poznatiji kao Rambo Amadeus, održao je koncert u...

Nakon navoda o tragediji na Elbrusu oglasio se Konaković: U kontaktu smo s Ambasadom u Moskvi

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je da je...

Oko 60 turista otrovano nakon kupanja u bazenu

Oko 60 gostiju jednog hotela u Andaluziji završilo je u bolnici nakon...

Tarik Prusac, osumnjičeni za ubistvo Elme Godinjak, izvršio samoubistvo u KPZ Igman

Prema pisanju domaćih medija, Tarik Prusac, koji je osumnjičen za ubistvo supruge...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...

Nikola Vasilj zvanično predstavljen u saudijskom Diriyahu

Bosanskohercegovački reprezentativni golman Nikola Vasilj zvanično je predstavljen kao novi član saudijskog...