Iz Francuske stiže šokantno istraživanje koje ponovno otvara važnu raspravu o sigurnosti hrane u Evropi.
Neprofitna organizacija Bloom objavila je rezultate testiranja 148 konzervi tune iz pet evropskih zemalja, otkrivši alarmantno visoke koncentracije žive u svim uzorcima.
Svaka deseta konzerva premašuje dopuštenu granicu žive za svježu tunu, a neki uzorci sadrže čak četiri puta veću koncentraciju od zakonski dopuštenog praga.
Ovo istraživanje dolazi u vrijeme kada Bloom, u saradnji s francuskom organizacijom Foodwatch, pokreće kampanju za strože zakone u Francuskoj, te zahtijeva promjene na evropskom nivou.
Ova istraživanja otkriva ozbiljan zdravstveni rizik, jer živa, snažan neurotoksin koji se veže za mozak, može uzrokovati trajne zdravstvene posljedice. Aktivisti sada traže da EU postavi strože granice za žive u tuni, kako bi osigurali sigurnost potrošača, i kako bi se zaštitili od dugoročnih negativnih učinaka ove opasne kontaminacije.
Jedan od najopasnijih učinaka žive je njen uticaj na mozak. Živa se veže na živčane stanice, što ometa prijenos živčanih impulsa i može dovesti do problema u koncentraciji, pamćenju, koordinaciji i učenju. Osobe koje su izložene višim koncentracijama žive mogu doživjeti mentalne smetnje poput anksioznosti, depresije, promjena u ponašanju i problema s pamćenjem.
Posebno su osjetljive trudnice i djeca, kod kojih izloženost živi može imati razorne posljedice. Trudnice koje konzumiraju hranu s visokim razinama žive mogu prenijeti toksine na svoje nerođeno dijete, što može rezultirati pobačajem, prijevremenim porodom ili ozbiljnim neurološkim problemima kod djeteta. Djeca su osjetljivija na učinke žive, a dugotrajna izloženost može utjecati na njihov razvoj, smanjujući IQ i izazivajući razvojne kašnjenja, piše Zagrebinfo.