Početna Lifestyle Ovakvi muškarci više ne postoje!

Ovakvi muškarci više ne postoje!

32

Kako godine prolaze, običaji se mijenjaju, kao i odnos među ljudima. I ne samo to, promijenio se odnos i između polova, piše Stil. Nekada su muškarci bili vaspitavani tako da poštuju žene, određeni model ponašanja se prosto podrazumijevao.

Njihova uloga bila je slična ulozi viteza – viteza jedne dame koji je štiti, čuva, poštuje i daje komplimente. Danas, moderne žene ne mogu ni da pretpostave kako je to nekada izgledalo.

Evo 8 navika koje su od jednog muškarca činile pravog džentlmena, a danas su potpuno ili su na pragu da postanu potpuno izgubljene.

1. On ustane kada dama uđe u sobu

Mnogo godina ranije, muškarci su iskazivali poštovanje prema ženama, kao i starijim osobama, tako što su obavezno ustajali kada neko od njih uđe u sobu. Takođe, džentlmeni su ustajali i kada se neko upoznaje sa njima, a danas sve manje mare za ovakaj običaj.

2. Džentlmen hoda pored dame sa strane bliže ulici

Simbolični znak zaštite žene od raznoraznih stvari – kiše, automobila, da se ne uplaši od bilo čega… To više nikome nije važno, svi jure na svoje odredište, ne mareći za druge.

3. Otvaranje vrata

Prije više decenija, dame su putovale kočijama, a džentlmeni im pružali ruku da se lakše popnu i otvarali vrata umjesto njih. Sredinom vijeka taj običaj se prenio na automobile, ali danas je potpuno izgubljen.


4. Izvlačenje stolice

Sasvim normalan prizor u restoranu, kod kuće, bilo gdje gdje ima stolica. Današnji muškarci ne misle da ovakav postupak ima neki smisao, a ovako nešto im i ne pada na pamet. Takođe, džentlmeni bi sjedali na stolice tek pošto se dama smjesti, što danas nema nikakve veze ni sa čim.

5. Prati je do kuće

Pravi džentlmen pratio je svoju damu do kuće, kako bi bio siguran da je sigurno stigla, kao i da bi je zaštitio ako je to potrebno. U današnje vrijeme, noćni prevoz je pun djevojaka koje se same vraćaju iz izlazaka, dok muškarci odlaze svojim kućama.

6. On nikada ne kasni

Gužva u saobraćaju nikada nije bio izgovor jednog džentlmena za kašnjenje. Pravi muškarac sve planira unaprijed i nikada ne ostavlja damu da čeka.

7. Džentlmen prosi njenu ruku od oca

Ovo je bio čin učtivosti i poštovanja prema porodici žene koju voli. Danas ovakav postupak je gotovo iskorijenjen.

8. On neće obeščastiti djevojku

Budući da se nevinost obavezno čuvala za brak, svaki muškarac je želio čednu djevojku, pa tako nije ni mogao sebi da dozvoli da uprlja ugled pripadnice nježnijeg pola. Složićete se da se ovo načelo odavno u potpunosti izgubilo.

(VisokoIN)


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Pogledajte reakciju OV Centar na odbijenicu Lidlu: ‘Desilo se to da je Dževad konj!’

Rukovodstvo OV Centar, sudeći prema objavljenom snimku, ostalo je šokirano ishodom glasanja...

Bosna i HercegovinaVijesti

Premijer Nikšić sa Esmom Alić: Nastavak podrške uspješnim bh. skijašima

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić sastao se danas, u sjedištu...

Sport

SP 2026: Nikad teži posao za skupljače sličica

Za generacije nogometnih navijača, nijedno Svjetsko prvenstvo ne bi bilo potpuno bez...

Bosna i HercegovinaVijesti

Javno saslušanje rukovodstva BHANSA-e 18. maja

Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine,...

IstaknutoVisoko

Politička scena u Visokom pred promjenama: Hoće li biti prijevremeni izbori?

Ukoliko se potvrde informacije da bi aktuelni gradonačelnik Visokog Mirza Ganić mogao...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Advokatica Vasvija Vidović zatvorsku kaznu zamijenila novčanom

Sarajevska advokatica Vasvija Vidović koju je Sud Bosne i Hercegovine osudio za...

Bosna i HercegovinaVijesti

U FBiH u martu 73.297 turista: Ostvareno 140.390 noćenja, najviše gostiju iz Hrvatske

Ukupan broj dolazaka turista u martu 2026. godine u Federaciji BiH iznosio...

IstaknutoSport

Demirović se oglasio nakon što je častio navijače: “Ovo je najljepša stvar koja mi se desila u životu, morao sam…”

Reprezentativac Bosne i Hercegovine Ermedin Demirović još jednom je pokazao koliko mu...