Ovo je čovjek kojem nije dozvoljeno ući u kockarnice

36

Kockarnice u Las Vegasu nikada ne otvaraju vrata samo jednom čovjeku – Dominicu O'Brienu (59), osmostrukom svjetskom prvaku u pamćenju i Guinnessovom rekorderu.

Njegov mozak je savršeniji od kompjutera i mnogo komplikovaniji.

Kao dijete, Dominic je imao problema sa usmjeravanjem svoja pažnje i teško je pratio nastavu. Osim toga, riječi je pisao unazad i patio je od disleksije.

“Kao mali pretrpio sam jak udarac u glavu”, prisjeća se O'Brien, koji vjeruje da je ta nezgoda uticala na njegovu sposobnost pamćenja.

Školu, u kojoj nije bio previše zapažen učenik, napustio je sa samo 16 godina.

Vježbanjem pamćenja počeo se baviti slučajno, nakon što je na BBC-u gledao kako jedan čovjek pamti špil od 52 karte za igranje za manje od tri minuta.

Sa 30 godina počeo je da trenira pamćenje. Tvrdi da mu je trebalo samo nekoliko sedmica da se uvježba.

“Iskustvo me uvjerilo da je većina ljudi sposobna da pamti. Problem je jedino što smo neupućeni u tehnike i sisteme, pa potencijali cijeli život u mozgu `trunu` neiskorišteni”, navodi Dominic.

Nakon godinu dana ušao je u Guinnessovu knjigu rekorda, jer je uspio da zapamti redoslijed karata u šest špilova.

Iako su mnogi tvrdili da je to ujedno i limit koliko čovjek može da zapamti, Dominic je ubrzo dokazao da griješe.

Naime, 2002. godine upisan je opet u Guinnessovu knjigu, nakon što je uspio da zapamti čak 2.808 karata (54 premiješana špila), pogledavši svaku kartu samo jednom.

Zatim je te karte izlistao po pravilnom redoslijedu, čineći pri tome samo osam grešaka, od kojih su četiri na licu mjesta ispravljene.

“Ne postoji granica. To je nešto u čemu možeš vrlo brzo napredovati ako uporno radiš”, navodi Dominic O'Brien, koji bi bez problema “opelješio” sve kockarnice u Las Vegasu, ali nikada neće dobiti tu priliku, navode portali.

Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaVijesti

Preminuo Kenan Suljagić, poznati bh. nutricionista i fitness trener

Bosnu i Hercegovinu potresla je tužna vijest o smrti Kenana Suljagića, magistra...

BiznisIstaknuto

Ukinuta zabrana izvoza pilećeg mesa iz BiH u EU

Nakon četiri mjeseca, ukinuta je zabrana izvoza pilećeg mesa iz Bosne i...

IstaknutoVisoko

Veliko nevrijeme zahvatilo Visoko, obilna kiša i jak vjetar

Snažno nevrijeme praćeno obilnom kišom, grmljavinom i jakim udarima vjetra danas je...

IstaknutoSport

Guardian o Bajraktareviću: Srcem je izabrao BiH, sada može srušiti Ameriku

Esmir Bajraktarević mogao bi biti jedno od najzanimljivijih imena u duelu Bosne...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon godina čekanja: Konačno dobijaju bazen, koštao je 350.000 maraka

Nakon dugogodišnje pauze, rekreacijski kompleks bazena u goraždanskom naselju Vitkovići ponovo će...

Sport

Jusuf Nurkić iznenadio sve i pojavio se na treningu Zmajeva

Najbolji bosanskohercegovački košarkaš Jusuf Nurkić, nakon što je sinoć objavljeno da je...

Bosna i HercegovinaVijesti

Konaković: OHR i dalje važan za stabilnost Bosne i Hercegovine

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio jena pres-konferenciji u...