Papa Franjo poručio vjernicima: Svijetu treba nježnosti

43

Hiljade vjernika iz cijelog svijeta prisustvovalo je polnoćki na Badnje veče u Bazilici svetog Petra u Vatikanu koju je predvodio papa Franjo.

Bazilika i Trg Sv. Petra bili su preplavljeni vjernicima, a papa Franjo predvodio je svoju drugu Božićnu misu otkako je u martu ove godine izabran za poglavara Rimokatoličke crkve.

Papa je u večerašnjoj propovijedi govorio o Boga i njegovoj ljubavi. Naglasio je da je svijetu danas potrebno mnogo više empatije i nježnosti.

“Teškim situacijama ili problemima u okruženju moramo pristupati s nježnošću. Možda neki problem mogu biti riješeni i vanljudskim faktorom, ali su ona lišena evanđeoske topline”, kazao je Papa tokom propovijedi vjernicima.

Misa ponoćka najavljuje dolazak Božića, koji se, prema katoličkom kalendaru, obilježava kao dan rođenja Isusa Krista. Vjernici koji Božić obilježavaju po gregorijanskom kalendaru, obilježiće ga u jutarnjim satima na Božićnim misama širom svijeta.

Papa Franjo obratiće se tokom dana Rimu i Svijetu s lože na pročelju bazilike svetog Petra (Urbi et Orbi), kada će im čestitati ovaj najveći katolički blagdan.

Možda vas zanima

Zabranjen uvoz 2,5 tone instant napitaka porijeklom iz Italije

Federalna sanitarna i federalna tržišna inspekcija na Graničnom prijelazu (GP) Izačić zabranile...

Bali udara na influensere: Nova pravila zaustavljaju zarađivanje preko internet platformi

Indonezija je ažurirala svoju imigracijsku politiku i uvela stroža pravila za izdavanje...

Snaga naroda formirala liste za ZDK i Parlament FBiH: Na listama i kandidati iz Visokog

Politički subjekt Snaga naroda formirao je kandidatske liste za predstojeće izbore u...

Počelo suđenje Anisu Kalajdžiću za ubistvo Aldine Jahić, advokat tvrdi: ‘Ne pokazuje empatiju, nastavlja se iživljavati’

Pred Sudskim vijećem Kantonalnog suda u Mostaru, kojim predsjedava Darko Zovko, u...

Ryanair ovog ljeta smanjio broj letova iz Banja Luke na više linija

Ryanair ovog ljeta iz Banja Luke leti na šest linija, kao i...

Halid Muslimović sve priznao: Sumnja da kćerka nije njegova, tražio DNK analizu

Poznati bh. folk pjevač Halid Muslimović nedavno je objavio autobiografiju pod nazivom...

Visoko ispratilo učesnike Marša mira 2026. i odalo počast žrtvama Srebrenice

Na Trgu žrtava genocida u Srebrenici u Visokom danas je upriličeno polaganje...

Lude cijene na Jadranu, porodica za dan na plaži lako potroši 200 KM

Ljetovanje na hrvatskoj obali ove godine za mnoge goste postaje pravi finansijski...