PAVLAKA POJEFTINILA 0,10 KM

150

Nakon stupanja na snagu Uredbe o određivanju marže u prometu proizvoda, trgovine u Republici Srpskoj zabilježile su najveća pojeftinjenja kod deterdženta za pranje veša u prahu i toalet papira, dok su cijene konzumnih jaja ostale relativno stabilne.

Ministarstvo trgovine RS navodi da su cijene roba koje su obuhvaćene Uredbom smanjene u rasponu od 0,08 do 1,40 KM, u zavisnosti od vrste proizvoda i pakovanja. Pavlaka je pojeftinila za 0,10 KM, dok je cijelo pile pojeftinilo do 0,50 KM. Grašak zamrznuti, zamrznuta boranija/mahune, pasterizovana miješana salata, pasterizovani krastavci su također među proizvodima čije su cijene smanjene.

Najznačajnija pojeftinjenja bilježe se kod proizvoda kao što su tečni deterdžent za suđe, deterdžent za pranje veša u prahu, tečni sapun za ruke i toalet-papir. Na primjer, tečni deterdžent za suđe pakovanje do 1 litar u prosjeku jeftiniji je za 0,60 KM, dok je toalet-papir, dvoslojni, pakovanje 24 komada, pojeftinio za 1,40 KM.

Ministar trgovine RS, Denis Šulić, ističe da je Uredba na snazi do 30. juna te da su cijene oko 500 osnovnih životnih namirnica snižene u rasponu od oko 15 do 90 feninga.

Ipak, po mišljenju Murise Marić iz Udruženja za zaštitu potrošača “Don“ iz Prijedora, kako javlja Fokus građani uglavnom nisu upoznati s ovom uredbom i njenim efektima. Prema njenom mišljenju, Uredba ne donosi suštinske promjene u cijenama proizvoda i neće bitno utjecati na potrošačku korpu.

Jovan Vasilić iz Udruženja za zaštitu potrošača „Zvono“ Bijeljina također ukazuje da nije primijetio značajnija pojeftinjenja u trgovinama te da građani nisu adekvatno informisani o primjeni Uredbe.

Stoga, iako je Uredba donijela određena pojeftinjenja za određene proizvode, čini se da je potrebno više napora u informisanju građana kako bi se ostvarili očekivani efekti na tržištu i potrošačima.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Novo šetalište na jednoj, deponija na drugoj strani – ovako izgleda centar Visokog

Dok se građanima i turistima predstavlja uređeni centar Visokog i novootvorena šetnica...

Isplaćene studentske stipendije za akademsku 2025/2026. godinu: 1.311 studenata jednokratno dobilo po 1.050 KM

Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona danas je izvršilo isplatu studentskih stipendija Ministarstva za...

U funkciji domaći sistem instant plaćanja, za sada u tri banke

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) uspostavila je domaći sistem instant plaćanja,...

Oglasio se Ryanair nakon šokantnog incidenta: Objavili prve detalje o pucanju prozora

Aviokompanija Ryanair prvi put se detaljnije oglasila nakon incidenta u kojem je...

Centralna banka BiH: Aktiva investicionih fondova lani iznosila 1.31 milijardu KM

Ukupna aktiva investicionih fondova u Bosni i Hercegovini na kraju prošle godine...

U Mostaru otkaz dobilo 18 Bošnjaka: “Htjela je da budemo robovi”

Od kada je nakon niza političkih turbulencija i smjene direktora JP Komunalno...

Nevrijeme pogodilo Visoko: Grmljavina, jaka kiša i led zahvatili grad

Snažno nevrijeme praćeno grmljavinom, obilnom kišom i gradom zahvatilo je danas područje...