Početna Istaknuto Penzioneri u nikad goroj situaciji. “Moraju birati između lijeka i hljeba”

Penzioneri u nikad goroj situaciji. “Moraju birati između lijeka i hljeba”

26

Penzioneri u Federaciji Bosne i Hercegovine jučer su obilježili svoj dan (25. oktobar).

Prema riječima predsjednika Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera/umirovljenika Redže Mehića, danas je malo razloga za slavlje.

Na jučerašnji dan prije 25 godina penzioneri u FBiH su putem protesta na kojima je sudjelovalo oko 100.000 osoba, izrazili svoje nezadovoljstvo.

Penzioneri ne žive nego preživljavaju
Ukazali su na težak materijalni položaj, neadekvatnu zdravstvenu zaštitu i loš odnos vlasti prema njima.

“Kompletna politička i ekonomska situacija u društvu direktno se reflektira na ovu populaciju. Dijelimo sudbinu društva u vrlo specifičnim okolnostima.

Imajući u vidu stepen inflacije kakav jeste i svakodnevno divljanje cijena, te visine penzija, može se mirne duše reći da penzioneri ne žive nego preživljavaju”, kazao je Mehić u razgovoru za Fenu.

Savez, inače, broji oko 198.000 aktivnih članova. To je oko 70 posto populacije penzionera koji primaju penzije preko Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Najniža penzija u FBiH iznosi 424 marke. No, po Mehićevim riječima, postoje i niže, tv. srazmjerne penzije (koje se ostvaruju u dvije države). Njih prima oko 60 posto penzionera.

Mehić je podsjetio da je Savez 1. juna uputio Vladi FBiH zahtjev za povećanjem najniže penzije, kao i svih drugih penzija.

Čekaju odgovor Vlade
Također, zatraženo je od Federalne vlade da se na razini FBiH i kantona osmisli plan ekonomske i socijalne pomoći toj populaciji. Kkako kaže Mehić, nema tog postotka povećanja koji bi zadovoljio budući da cijene stalno rastu.


Podsjetio je da je u julu Zastupnički dom Parlamenta FBiH usvojio zaključak kojim je naloženo Vladi FBiH da poveća za najmanje 5 posto najniže penzije. Ovih dana pokrenuta je inicijativa da se ide na povećanje tih najnižih penzija.

“Mi u rukovodstvu Saveza smatramo da to nije dovoljno, jer ako se budu povećavale samo najniže penzije onda ćemo i mi ostali doći u zonu najnižeg primanja.

Tražimo da se povećaju sve penzije osim maksimalnih. Inflacija i rast cijena pogađa sve”, poručio je Mehić.

Bit će ustrajni u svojim zahtjevima
Napominje da će biti ustrajni u svojim zahtjevima.

Nije samo visina penzija ono što muči građane u trećoj životnoj dobi. Pored penzija, jedna od najvažnijih stvari za penzionere je zdravstvena zaštita.

“Da je zdravstvena zaštita u Federaciji BiH skupa i neefikasna pokazalo se najbolje u vrijeme epidemije koronavirusa. Na površinu su izišle sve negativnosti. Zbog toga je smrtnost umirovljeničke populacije povećana na 7 posto. Tolika nije bila od 1997. godine otkako postoji Savez”, kaže Mehić.

Po njegovim riječima, slabost zdravstvene zaštite ogleda se i u tome što izuzetno dugo treba čekati na kompleksnije preglede. Lijekovi su najskuplji u regiji. Veliki dio tih lijekova nije na esencijalnim listama.

“Kada doktor penzioneru propiše lijek on može da bira između lijeka i kruha, i vjerujte, bira lijek”, rekao je Mehić.

U Savezu smatraju da je potrebna reforma u zdravstvu i da nema potrebe za tolikim županijskim zavodima zdravstvene zaštite koji, ustvrdio je Mehić, predstavljaju skup i neefikasan državni aparat.


Možda vas zanima

Visoko

Arhivska fotografija iz Visokog: Vatrogasna vježba u centru grada davne 1952.

U vremenu kada su fotografije bile rijetkost, svaka sačuvana slika danas predstavlja...

Bosna i HercegovinaVijesti

Cijena dizela dostigla 3,29 KM: Očekuje se dalji rast

Cijena dizela na nekim pumpama u Banjoj Luci dostigla je i 3,29...

Sport

Bosna slavila u Zetri, ali evropski san je okončan!

Košarkaši Bosne BH Telecom večeras su u Zetri u revanš susretu četvrtfinala...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sevlid Hurtić među 33 potpisnika izjave o očuvanju mira u BiH

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić danas...

SvijetVijesti

Cijene nafte u porastu, barel Brenta premašio 110 dolara

Cijena barela sirove nafte “brent” večeras je prešla 110 dolara, pokazali su...

BiznisVijesti

Nove cijene goriva u FBiH: Dizel skuplji za 0,04 KM po litru

Prosječna maloprodajna cijena PREMIUM bezolovnog benzina 95, BAS EN 228- BMB 95...

IstaknutoVisoko

Dom zdravlja Visoko dobio sanitetsko vozilo zahvaljujući humanom sugrađaninu

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je istakao značaj novog sanitetskog vozila koje je...

BiznisVijesti

Izvoz piva iz BiH porastao za 67 posto: Najbolje “ide” u buradima

Vrijednost izvoza piva iz Bosne i Hercegovine u 2025. godini iznosila je...