Početna Bosna i Hercegovina Pet dana u Lukomiru: Prva škola u BiH koja je na ekskurziju djecu odvela u selo!

Pet dana u Lukomiru: Prva škola u BiH koja je na ekskurziju djecu odvela u selo!

20

Učenici osnovne i srednje privatne škole Bloom iz Sarajeva petodnevnu ekskurziju su proveli u Lukomiru, selu na najvišoj nadmorskoj visini u Bosni i Hercegovini. Ovog puta nisu željeli u Beč, Pariz, Italiju ili Španiju.

Bez interneta i televizije 14 učenika i četiri profesora zajedno sa volonterima pokazali su kako se i u Bosni i Hercegovini, uz malo ideja, volje i truda mogu napraviti zanimljivi sadržaji. Ali i to da seoskim turizam u BiH ima perspektivu.

Rebecca Teclemariam-Mesbah, profesorica biologije, rekla je da je provela nevjerovatnih pet dana u Lukomiru.

– Željeli smo napraviti ovakvu ekskurziju. Prvih dan ili dva djeci je bilo teško priviknuti se. Nekima je ovo bio prvi put da borave na selu. Poslije su se privikli i bilo im je jako zanimljivo. Ovo je nevjerovatno iskustvo za sve nas i već razmišljamo o sličnoj ekskurziji na nekoj drugoj lokaciji – rekla je Teclemariam-Mesbah.


lukomir ekskurzija 6

Prvog dana ekskurzije učenici su prepješačili od Umoljana do Lukmira kroz Crveni klanac i Dugo polje. Čuli su legendu o okamenjenoj umoljanskoj aždahi, posjetili su kanjon Rakitnice, obišli mještane i učili o njihovom životu i radu. Učenici su dobili nova znanja i o ljekovitom bilju, njegovoj berbi i primjeni.

Nastavnici objašnjavaju da je misija škole Bloom cjeloživotno učenje. Škola posebnu pažnju posvećuju očuvanju okoliša te isprvnom odnosu prema sebi i drugima. Zbog toga im je ova ekskurzija bila od velike koristi.

Organizaciju ekskurzije pomoglo je Udruženje „Avantur“ iz Sarajeva čiji su vodiči boravili sa djecom. Organizaciju je pomoglo i Udruženje NaturaAs iz Konjica u čijem objektu su djeca boravila u Lukomiru i uz čiju pomoć su svih dana jeli zdravu i tradicionalnu hranu bjelašničkog kraja.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Mladi bh. matematičari osvojili Balkan, vratili se sa dvije zlatne i tri srebrne medalje

Na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi 2026, održanoj od 3. do 8. maja u...

Bosna i HercegovinaVijesti

CIK pokreće najveću izbornu reformu: Šta se mijenja na biračkim mjestima

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine najavila je početak uvođenja novih izbornih...

Sport

Kerim Alajbegović je najbolji debitant austrijske Bundeslige!

Mladi bosanskohercegovački fudbaler Kerim Alajbegović dobio je veliko priznanje nakon sjajne sezone...

Grad Visoko / Foto: visokoin.com
VijestiVisoko

U Visokom pretežno oblačno vrijeme

U Bosni i Hercegovini prijepodne pretežno oblačno vrijeme sa kišom. U drugoj...

Bosna i HercegovinaCrna HronikaVijesti

Amiru Pašiću Faći pritvor produžen za još dva mjeseca

Na prijedlog Tužilaštva Kantona Sarajevo, Općinski sud u Sarajevu je za još...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Drama u Kaknju: Oštećen gromobran koji u sebi ima radioaktivni sadržaj

U Kaknju se odvijala prava drama kada je uslijed rušenja zgrade došlo...

Visoko

Visoko ugostilo učenike i profesore iz Istanbula

Gradonačelnik Mirza Ganić danas je imao čast ugostiti 25 učenika i profesora...

Crna HronikaVisoko

Visoko: Uhapšen muškarac zbog posjedovanja droge

Dana 07.05.2026. godine, u 02,40 sati, u mjestu Dobrinje, od strane službenika...