Pivić i Mušija sa rukovodstvom UNZE: Dogovoreni ciljevi za unapređenje rada Univerziteta

197

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Mirza Mušija danas su razgovarali s rektorom Univerziteta u Zenici Jusufom Durakovićem, predsjednikom Upravnog odbora UNZE Suvadom Isakovićem i dekanima osam fakulteta koji čine sastavni dio UNZE: Fakulteta inženjerstva i prirodnih nauka, Mašinskog fakulteta, Filozofskog fakulteta, Ekonomskog fakulteta, Pravnog fakulteta, Medicinskog fakulteta, Politehničkog fakulteta i Islamskog pedagoškog fakulteta.

Tema sastanka bila je način prevazilaženja postojećih problema ove visokoškolske ustanove i mogućnosti pomoći koju Kanton, kao osnivač, može pružiti Univerzitetu.

Naglašeno je da zakonitost nema alternativu i da su svi učesnici sastanka opredijeljeni na zajednički rad na svim pitanjima koja će donijeti boljitak Univerzitetu u Zenici. Postavljeni su konkretni ciljevi za naredni period.

Zaključci sastanka obuhvataju jačanje kadrovskih kapaciteta na fakultetima, uz naglasak na racionalnost, kao i prijedlog modela za naučno-istraživački rad s fokusom na subvencioniranje i nagrađivanje.

Dogovoreno je da se u narednom periodu održe sastanci s dekanima fakulteta u vezi s prijedlogom otvaranja novih strateških odsjeka i programa. Istaknuto je da su studenti prioritet, te da se javnosti predstave kapaciteti Univerziteta kako bi se postigao što veći broj upisa studenata. Također, planirani su projekti za poboljšanje infrastrukture, koji će biti realizirani od naredne godine, a možda čak i ove godine, ukoliko se sredstva osiguraju putem rebalansa budžeta.

Navedeno je da će biti izvršena reorganizacija na Institutu “Kemal Kapetanović”, koji djeluje kao naučno-istraživačka organizacija u okviru UNZE. Ova ustanova se smatra potencijalnim izvorom finansijske koristi za Univerzitet u Zenici kroz realizaciju određenih naučno-istraživačkih projekata.

U toku su razgovori o novom Kolektivnom ugovoru za oblast visokog obrazovanja u cilju poboljšanja materijalnog statusa zaposlenika.

Iako je aktuelni Kolektivni ugovor na snazi do kraja 2025. godine, Vlada je dala odobrenje za početak pregovora o novom Kolektivnom ugovoru, koji bi trebao uključivati povećanje plata i drugih primanja za zaposlene na Univerzitetu u Zenici, saopćeno je iz Press službe ZDK.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Otvoreno pismo Centralnoj izbornoj komisiji BiH: “Izmijenite sporni sadržaj glasačkog listića koji se tiče izbora članova Predsjedništva BiH”

Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) poziva Centralnu izbornu komisiju BiH da izmijeni...

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH osiguralo 70.000 KM za Dom zdravlja Stari Grad Mostar

JU Dom zdravlja Stari Grad Mostar realizirao je projekt “Unapređenje seksualnog i...

Hurtić stao uz 22 otpuštena radnika Komunalnog: Lično ću platiti njihove advokate

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić sastao...

Ljubavna drama završila na sudu: Bivšem partneru razlupala automobil sjekirom

Okružno javno tužilaštvo u Trebinju podiglo je, a Osnovni sud u Foči...

Nedim Sladić otkrio do kada će temperature ići do 41 stepen

Temperature od 34 do 41 stepen zadržaće se najmanje do 5. avgusta,...

Šokantan slučaj u BiH: Nakon svađe sjekirom povrijedio pet krava

Policija sumnjiči M.M. iz Šipova da je nakon verbalne rasprave, sjekirom posjekao...

Odgođen fudbalski Superkup Bosne i Hercegovine

Komitet za takmičenje Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine (N/FS BiH) donio je...

BMW ukida 8.000 radnih mjesta širom svijeta

Njemački proizvođač automobila BMW će ukinuti 8.000 radnih mjesta širom svijeta, a...