Početna Svijet “Pljušte” ostavke na Kosovu zbog silovanja, Kurti – ovo nije dovoljno

“Pljušte” ostavke na Kosovu zbog silovanja, Kurti – ovo nije dovoljno

132

Slabe optužnice tužilaca omogućavaju počiniocima da često ostanu nekažnjeni, poručio je kosovski premijer Aljbin Kurti, povodom slučaja silovanja jedanaestogodišnje djevojčice.

Kosovski premijer otkrio je nove detalje u vezi sa ovim slučajem. Kurti je u objavi na Facebooku potvrdio da su petorica osumnjičenih za ovo krivično djelo uhapšena i iznio tvrdnju da je jedan od njih na izdržavanju kazne zbog više krivičnih djela prethodno izvršenih, prenosi KoSSev.

Upravo zbog toga je, kako kaže Kurti, direktor Uprave za postupanje sa zatvorenicima i maloljetnicima i dao ostavku. Podsjetivši da je ostavku dao i generalni direktor Kosovske policije, također iz moralnih razloga, a samo dan nakon što je javnost upoznata sa ovim slučajem, Kurti sada poručuje da „dvije ostavke nisu dovoljne“.

Danas je otkrio i da su zbog ovog slučaja dužnosti razriješeni direktor regionalne policije u Prištini i direktor operative u regionalnoj direkciji Prištine. Uz pitanje gdje je moral sudija i tužilaca, Kurti naglašava da upravo njihove slabe optužnice omogućavaju počiniocima da često ostanu nekažnjeni.

„Sudovi ne sude u slučajevima silovanja u skladu sa zakonima na snazi koji predviđaju kaznu od najmanje 10 godina za seksualno nasilje nad osobom mlađom od 14 godina“, napisao je Kurti u objavi na Facebooku.

Nekažnjavanje počinilaca, ali i onih koji donose odluke, ocijenio je kao neprihvatljivo.

„Naše društvo i država ne mogu da podnesu cijenu nerada i neodgovornosti tužilaca i sudija“, zaključio je Kurti.

Najavio je i bližu saradnju Kosovske policije sa građanima. Kurti je podsjetio i da se u srijedu okupilo, kako navodi, hiljade građana tražeći razrješenje sudija koje su za slučajeve seksualnog nasilja izrekle kazne ispod zakonski dozvoljenih, kao i razrješenje tužilaca zbog zanemarivanja ovih slučajeva.

Ujedno, kazao je i da se istog dana kosovska ministrica pravde Aljbuljena Hadžiju sastala sa predsjedavajućim Sudskog savjeta, predsjednikom Vrhovnog suda i v.d. glavnog tužioca, ali da je „danas treći dan kako ove institucije šute“, odnosno da za sada nisu precizirali šta će preduzeti.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

“Odalo” ih nepropisno parkiranje: Mladić i djevojka iz BiH privedeni u Italiji

Tokom vanredne kontrole na teritoriji Bolonje, patrola Odjeljenja za prevenciju kriminala, primijetila...

Busta Baboon predstavio novu pjesmu i spot „Gipsy Vibes“ sniman u Visokom

Bosanskohercegovački izvođač Busta Baboon objavio je novu pjesmu i videospot „Gipsy Vibes“,...

Veliki infrastrukturni projekat u Visokom: Počela izgradnja rezervoara u Prijekom

Grad Visoko nastavlja s realizacijom kapitalnih infrastrukturnih projekata usmjerenih na unapređenje kvaliteta...

Samo u BiH: Prijavio krađu, pa na kraju njega uhapsili

Banjalučka policija podnijela je izvještaj protiv B.V. iz Laktaša zbog sumnje da...

Rad nedjeljom se vraća svugdje, pa i u BiH? – Sindikati se pozivaju na analize EU

Radnici u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska traže neradnu nedjelju. Generalni sekretar Saveza...

Zvizdić osudio pozive na saslušanje zaposlenika MC Srebrenica – Potočari

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić najoštrije...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com

Studenti, provjerite rezultate: Objavljena preliminarna lista stipendija Grada Visoko

Na osnovu raspisanog Konkursa za dodjelu stipendija redovnim studentima prvog i drugog...

U Visokom prijetio sugrađaninu smrću, policija ga odmah uhapsila

Dana 30.07.2026. godine, u 18,30 sati, u mjestu Malo Čajno, Grad Visoko,...