Početna Biznis Počinje 14. Sarajevo Business Forum, očekuje se više od 500 učesnika

Počinje 14. Sarajevo Business Forum, očekuje se više od 500 učesnika

22

Četrnaesti Sarajevo Business Forum bit će održan danas, a najavljeno je prisustvo više od 500 učesnika – predstavnika vlada, ministarstava, investitora i članova poslovnih zajednica.

Ovogodišnjem premium izdanju, zvaničnu potvrdu i prisustvo najavile su brojne delegacije iz Kraljevine Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske, Slovenije, Albanije, Sjeverne Makedonije i Somalije.

Na Forumu će biti riječi o brojnim temama kao što su strategija za jačanje regionalne ekonomske saradnje, značaj ulaganja u infrastrukturne projekte, kao i razvojne potencijale turizma i digitalizacije. Kroz panel diskusije, prezentacije i interaktivne sesije, sudionici će imati priliku dublje istražiti ove teme i razmijeniti perspektive s istaknutim zvaničnicima, poslovnim liderima i stručnjacima iz brojnih industrija.

“Sarajevo Business Forum, najznačajniji društveno odgovorni projekat BBI Banke, postao je poznat kao jedan od vodećih poslovnih događaja u regiji. U sklopu ovogodišnjeg premium izdanja, Sarajevo Business Forum će pružiti jedinstvenu priliku za umrežavanje sa vodećim stručnjacima i poslovnim liderima, prikazima modaliteta uspješne saradnje kao i načine poticanja i privlačenja poslovnih investicija s ciljem bržeg ekonomskog razvoja”, istakla je Amra Babić, direktorica Marketinga i komunikacija BBI Banke koja je glavni organizator ove međunarodne poslovne konferencije.

U okviru prvog panela, “Perspektive za Bosnu i Hercegovinu kroz saradnju sa zemljama: Uloga vladinih politika u promovisanju poslovnog rasta”, koji će istražiti kako vladine strategije i okvir politike mogu efikasno stimulisati ekonomske aktivnosti, podstaći domaće i strane investicije, ojačati ekonomsku otpornost Bosne i Hercegovine i podržati njen put ka održivom razvoju i EU putu, trebalo bi da učestvuju ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, ministar Evrope i vanjskih poslova Republike Albanije Igli Hasani, ministar ekonomije i rada Sjeverne Makedonije Besar Durmishi, zamjenik ministra trgovine Turske Mahmut Gürcan i zamjenik generalnog sekretara Vijeća za regionalnu saradnju (RCC) Umut Ergezer.


Panel “Osnaživanje poslovanja kroz tehnologiju i inovacije” će se fokusirati na strateška partnerstva i inovacije koje mogu unaprijediti poslovanje. Uključuje potpisivanje Memoranduma o razumijevanju sa Ministarstvom komunikacija i prometa BiH i Ministarstvom digitalne transformacije Republike Slovenije. Panelisti će biti Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH i Ksenija Klampfer, ministrica digitalne transformacije Republike Slovenije. Učešće na ovogodišnjem izdanju Foruma potvrdila je i Aida Kamišalić Latifić, državna sekretarka Ministarstva digitalne transformacije Slovenije. O uticaju AI na finansijske institucije i implikacije za Bosnu i Hercegovinu, predavanje će održati profesor Emir Hrnjić, profesor finansija na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru.

Panel “Strateške poslovne prakse u turizmu i njihov ekonomski uticaj” će biti platforma za obuhvatan prikaz pristupa strategijama unapređenja turističke ponude i privlačenja investicija u ovaj sektor. Panelisti su: federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder, regionalna direktorica za Evropu Cordula Wohlmuther, Vedrana Vikić Musić, UN Turizam, direktorica Sektora za aerodromske usluge Međunarodnog aerodroma Sarajevo i Tamir Mostarac, pomoćnik direktora – viši bankar u EBRD-u.

Sarajevo Business Forum organizuje Bosna Bank International u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova BiH i Ministarstvom komunikacija i prometa BiH, uz sponzorsku podršku domaćih i inostranih partnera.


Možda vas zanima

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Presuda u slučaju koji je šokirao Visoko: Bahtanović dobio 30 godina zatvora

Kantonalni sud u Zenici osudio je Dina Bahtovića (24) na trideset godina...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prevoznici zaprijetili potpunom blokadom: U ponedjeljak u BiH ne ulazi ni gorivo

Iako su predstavnici domaćih institucija u proteklim danima intenzivirali aktivnosti, konkretno rješenje...

LifestyleZdravlje

Krvarenje desni nije bezazleno: Možda vam nedostaje ovaj važan vitamin

Ako primijetite tragove krvi dok perete zube, prva pomisao obično je da...

LifestyleZdravlje

Koliki vam je rizik od prerane smrti? Ovi testovi pokazuju vaše stanje

Ako želite na brzinu provjeriti svoje zdravstveno stanje i procijeniti koliko vam...

IstaknutoSvijet

U SAD-u uhapšen Hamdija Alukić: Optužen je za ratne zločine u BiH

Hamdija Alukić, 70-godišnji muškarac iz Bosne i Hercegovine, uhapšen je u američkoj...

SvijetVijesti

Digitalni euro ulazi u završnu fazu, banke zabrinute

Evropska centralna banka priprema vlastitu digitalnu valutu koja bi trebalo da smanji...

Magazin

Ovaj uređaj najviše troši struju u kući: Nije frižider ni veš mašina

Ako vas je iznenadio visok račun za električnu energiju, razlog možda nije...

Visoko

Zakazana 17. sjednica Gradskog vijeća Visoko: Evo kada se održava

Obavještava se javnost da će se 17. redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko...