Početna Biznis Počinje obnova glavne gradske saobraćajnice od Skenderije do Vječne vatre, projekat vrijedan 6,5 miliona KM

Počinje obnova glavne gradske saobraćajnice od Skenderije do Vječne vatre, projekat vrijedan 6,5 miliona KM

38

U prisustvu ministra saobraćaja Kantona Sarajevo Adnana Štete, danas je potpisan Okvirni sporazum za projekt rehabilitacija dionice Skenderija – Vijećnica – Vječna vatra, koji je potpisan između Direkcije za puteve KS i izabranog izvođača kompanije Strabag.

Sporazumom je predviđena obnova saobraćajnice od Skenderije do Vječne vatre u dužini od cca 2.800 m, a okvirni sporazum se potpusuje na tri godine.

Projektom je predviđena potpuna obnova saobraćajnice i trotoara s obje strane.

Projekt se finansira iz Ministarstva saobraćaja putem Direkcije za puteve, a realizovat će se u fazama.

Prva faza projekta podrazumijevat će radove na obnovi dionice od Skenderije do mosta Ćumurija, a planirani završetak te faze je do kraja godine.

– Izazovan i ogroman projekt je ispred nas. Očekujem od svih uključenih strana maksimalne napore, jer znamo svi šta znači obnavljati glavnu saobraćajnicu. Vjerujemo da ćemo i ovaj projekt uspješno realizovati za dobrobit svih građana našeg kantona, a i ovaj projekt je nastavak našeg opredjeljenja za potpuni razvoj infrastrukture Sarajeva – istakao je ministar Šteta.


Nakon današnjeg potpisivanja Sporazuma, u narednom periodu se očekuje potpisivanje Ugovora sa izvođačem, a potom i priprema i organizacija gradilišta, nabavka materijala, a početak radova se očekuje u julu.

Pored obnove saobraćajnice i trotoara, bit će izvršena ugradnja novih ivičnjaka na kompletnoj dužini, poboljšanje sistema odvodnje, ugradnja nove vertikalne saobraćajne signalizacije, te iscrtavanje nove horizontalne saobraćajne signalizacije od plastične materije. Bit će postavljena nova gumena izolacija tramvajskih šina.

Obzirom na važnost ove saobraćajnice, kao i na činjenicu da je prosječni dnevni saobraćaj 34.700 vozila, veliki napori se ulažu na organizaciji samog saobraćaja, kako bi se sve bilo na visini zadatka.

Saobraćajnica je zadnji put obnovoljena 2006. godine i nalazi se u lošem stanju, tako da je njena obnova bila neophodna.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 6.418.243,38 KM sa PDV-om – navodi se u saopćenju Službe za protokol i press KS


Možda vas zanima

Visoko

Visoko dobilo savremeni fitness centar – MBH Fitness otvorio vrata

U Visokom otvoren je moderan fitness centar MBH Fitness, koji donosi novu...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bolni oproštaj: Na Vlakovu klanjana dženaza Elmi Godinjak

Na Gradskom groblju Vlakovo danas je klanjana dženaza Elmi Godinjak, bivšoj novinarki...

Visoko

FK “Čaja” ponovo na UEFA turniru u Holandiji

Fudbalski klub “Čaja” će i ove godine uzeti učešće na turniru UEFA-e...

Bosna i HercegovinaVijesti

Na hadž putuje 2.222 vjernika, prvi let 16. maja iz Sarajeva

U organizaciji Ureda za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni...

Bosna i HercegovinaVijesti

Mehmedović: Administrativni udar na temelje države

Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović izjavio...

Visoko

Slijetanje sa puta u Visokom: Maloljetnici zadobili teške povrede u nesreći

Dana 04.05.2026. godine, u 11,00 sati, u mjestu Klisa, dogodila se saobraćajna...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ako se usvoji ovaj Pravilnik, policajci u BiH će moći primati poklone

Državni službenici, policijski službenici, vojna lica i zaposlenici ne mogu primiti poklone...

IstaknutoVisoko

Visoko pokazalo veliko srce: Porodica Husejinović dobila krov nad glavom

U Visokom, nakon teškog požara koji je prije nekoliko dana zahvatio porodičnu...