Početna Bosna i Hercegovina Počinje suđenje Abdulahu Skaki i drugima

Počinje suđenje Abdulahu Skaki i drugima

53

U sarajevskom Općinskom sudu počinje suđenje bivšem gradonačelniku Sarajeva Abdulahu Skaki i drugima.

Optužnica, koja je potvrđena krajem jula, tereti Skaku za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, nesavjestan rad u službi, krivotvorenje službene isprave, davanje dara i drugih oblika koristi, te povrede ravnopravnosti čovjeka i građanina.

Kolovrat je optužena za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, nesavjestan rad u službi i krivotvorenje službene isprave, dok je Kacili, Foči i Mrkonji na teret stavljena obmana pri dobivanju kredita ili drugih pogodnosti.

Bivši gradonačelnik Sarajeva se tereti da je tokom 2017. godine nezakonito zaposlio četiri savjetnika, prvobitno zaposlena u Opštini Trnovo, da bi ih nakon 24 sata imenovao za svoje savjetnike. Optužen je i za nezakonito trošenje novca iz budžeta Grada.

Tužilaštvo je ranije saopštilo da je Skaka optužen da je grant sredstva davao njemu bliskim nevladinim organizacijama u kojima su bili i članovi njegove porodice. On je uz pomoć optužene Kolovrat, bivše pomoćnice za finansije i budžet Grada, dodjeljivao novac iz budžeta nevladinim organizacijama, odnosno njihovim predsjednicima – Kacili, Foči i Mrkonji.


Optuženi predsjednici nevladinih organizacija su nezakonito pravdali utrošeni novac i to u iznosu od 48.000 KM.

U dijelu optužnice koji se odnosi na povredu izbornog integriteta, Skaka se tereti i da je obećavao razne pogodnosti – između ostalog, i novac vijećnicima – uoči izbora predsjedavajućeg Gradskog vijeća i gradonačelnika, da glasaju po njegovim uputama, a sve kako Bogić Bogićević ne bi mogao biti izabran za gradonačelnika, odnosno kako bi optuženi mogao ponovo biti izabran.

Optužen je i za krivotvorenje finansijskih izvještaja u kojima nije prikazivao donacije koje je Grad dobio, kao i da je novac iz budžeta, koji je bio predviđen za povratničku populaciju, usmjerio je za izgradnju rasvjete u vikend naselju Rajski Do, gdje se nalazi i njegova vikendica.

Tereti se i za zloupotrebe javnih nabavki u vezi s dovođenjem projekta bolida “Formule E”.

Osim Skake optuženi su Amela Kolovrat, Faris Fočo i Hasan Mrkonja dok je Džanela Kacila potpisala sporazum o priznanju krivice.


Možda vas zanima

Općinski sud - Visoko | Foto: Visokoin.com
Visoko

Vildana Hasić imenovana za sudiju Općinskog suda u Visokom

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) donijelo je...

InternetTehno

Google Translate postaje konkurencija Duolingu?

Google u svoju Translate funkciju uvodi opciju za vežbanje izgovora i dikcije...

LifestyleZdravlje

Opasnost vreba iz trave: Sve što trebate znati o ujedu krpelja

Ako primjetite krpelja na svojoj koži, javite se ljekaru da ga što...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Federalna inspekcija o Varešu: Teški metali u tlu evidentirani su i prije eksploatacije u rudniku

Nakon upita N1 televizije o aktuelnoj temi trovanja olovom i apelima roditelja...

Humanitarne akcijeVijesti

Petogodišnji Medin vodi tešku bitku, donirajmo za bezbrižno djetinjstvo

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je apel za malenog heroja, petogodišnjeg Medina Mehinagića. Pozivom...

Bosna i HercegovinaVijesti

Trebevićka žičara u prvom tromjesečju bilježi pad posjeta

U prvom tromjesečju ove godine Trebevićka žičara zabilježila je ukupno 47.300 posjeta,...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

Održana 18. Redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko

Održana je 18. Redovna sjednica Gradskog vijeća Visoko, na kojoj su vijećnici...

SvijetVijesti

Tramp zaprijetio Njemačkoj

Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) zaprijetio je smanjenjem broja američkih vojnika u...