Početna Bosna i Hercegovina Podignuta optužnica protiv uposlenika BHANSA-e za pronevjeru u službi

Podignuta optužnica protiv uposlenika BHANSA-e za pronevjeru u službi

56

Prema saopćenju Tužilaštva BiH, njemu se stavlja na teret da je, kao glavni blagajnik BHANSA-e sa sjedištem u Mostaru i ovlaštena osoba za podizanje i raspolaganje novčanim sredstvima, tokom 2014. i 2015. podigao novac u konvertibilnim markama i eurima u iznosu od 372.300,57 KM, a onda, s ciljem da sebi pribavi protivpravnu imovinsku korist, prisvojio 276.222,50 KM.

Prema prikupljenim dokazima, kako navode iz Tužilaštva, krivično djelo je počinjeno na način da je Pudar krivotvorio račune, blagajničke naloge za isplatu akontacija i naloge za službena putovanja BHANSA-e za druge uposlenike i sebe, a da se putovanja uopće nisu desila.

“Tako je ishodio navodni osnov za isplate novčanih iznosa, koje je potom prisvojio za sebe, te je na taj način sebi pribavio nezakonitu imovinsku korist, a nanio štetu budžetu i svim građanima BiH”, navodi se u saopćenju.

Navode optužnice, koja je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje i koja Pudara tereti za pronevjeru u službi, Tužilaštvo će dokazivati pozivanjem 58 svjedoka i dva vještaka te prilaganjem više od 500 materijalnih dokaza.

Također tokom postupka, kako je saopćeno, bit će zatraženo oduzimanje protivzakonite imovinske koristi.

Detektor je 2016. godine izvijestio kako su stotine hiljada maraka nestale iz blagajne BHANSA-e, nakon čega je suspendiran Pudar, a Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) započela istragu.

Možda vas zanima

Crna Hronika

U prevrtanju quada poginula 19-godišnja Aldijana Salkić

Velika tuga pogodila je općinu Doboj-Istok nakon teške saobraćajne nesreće koja se...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nakon udesa u alkoholiziranom stanju ima slomljeno rebro i potres mozga

Potpredsjednica Narodne skupštine RS Anja Ljubojević izjavila je za RTRS da u...

Sport

Emotivna komemoracija: Brojne legende se oprostile od Edina Avdića

U Beogradu je danas, 6. juna, održana komemoracija legendarnom sportskom novinaru i...

IstaknutoSport

U ponedjeljak dženaza Edinu Avdiću na sarajevskom groblju Bare

Legendarni komentator i sportski novinar Edin Avdić preminuo je u 47. godini...

Bosna i HercegovinaVijesti

Pojačan promet vozila na izlazu iz Bosne i Hercegovine

Pojačan je promet vozila na izlazu iz Bosne i Hercegovine na graničnim...

Sport

Zmajevi večeras protiv Paname: Barbarez pruža šansu novim snagama

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras će u američkom St. Louisu odmjeriti...

Visoko

Gradonačelnik Ganić obišao radove u MZ Radovlje

Gradonačelnik Visokog Mirza Ganić obišao je danas mjesnu zajednicu Radovlje, gdje su...