Početna Visoko Trgovci u Visokom, pazite na cijene! Inspektori stižu u kontrolu

Trgovci u Visokom, pazite na cijene! Inspektori stižu u kontrolu

100

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove obavještava sva pravna i fizička lica na području Zeničko-dobojskog kantona da će kantonalni tržišno-turističko-ugostiteljski inspektori u narednom periodu vršiti pojačan inspekcijski nadzor nad primjenom Odluke o propisivanju mjera neposredne kontrole cijena određivanjem najviše razine cijene za pojedine proizvode (V. broj 164/2025, „Službene novine F BiH“, broj: 13/25- dalje: Odluka) koja je na snagu stupila 01.03.2025.godine.

Pozivaju se sva pravna i fizička lica koja obavljaju djelatnost trgovine na malo, da svoje poslovanje usklade sa Odlukom kako ne bi bili predmet represivnog djelovanja u skladu sa članom 14. Zakona o kontroli cijena („Službene novine F BiH“. Broj: 2/95, 70/08, 39/24).

S obzirom da je Odlukom propisano isticanje utvrđenih cijena, pravna lica registrovana za obavljanje trgovine na malo, u svim svojim prodajnim objektima, obavezna su odrediti najviši nivo maloprodajnih cijena za sve proizvode iz grupe 1. spiska „zaključanih cijena“ i najmanje 15 proizvoda (po vlastitom izboru) iz grupe 2. spiska. Fizička lica registrovana za obavljanje trgovine na malo, u svom prodajnom objektu obavezna su odrediti najviši nivo maloprodajnih cijena za najmanje 10 proizvoda iz grupe 1. iz tačke II. odluke.

Kako bi se osigurala pravovremena obaviještenost potrošača o maloprodajnim cijenama proizvoda iz tačke II. Odluke, svi trgovci su dužni uz maloprodajnu cijenu jasno, vidljivo i čitko istaknuti vizuelnu identifikacijsku oznaku, te na ulazu u prodajni objekat ili na drugom mjestu unutar prodajnog objekta jasno, vidljivo i čitljivo istaknuti plakat koji sadrži minimalno vizuelnu identifikaciju i popis artikala sa navedenom prethodnom (redovnom) cijenom i „Zaključanom cijenom“ istog proizvoda.

Napominje se da je primjena Odluke o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena određivanjem najvišeg nivoa cijene za pojedine proizvode (V. Broj:164/2025, „Službene novine F BiH“, broj: 13/25) obavezujuća za sva pravna i fizička lica koja obavljaju djelatnost trgovine na malo.

Mole se građani da prilikom svake kupovine traže fiskalni račun, te da sve uočene nepravilnosti prijave na sljedeće kontakte Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Zeničko-dobojskog kantona:

– telefon za prijave: 032 /460 – 813

– e-mail: kuzip@zdk.ba

– poštom na adresu: Kučukovići br. 2, Zenica

Inspekcijski nadzori vršit će se svaki radni dan, te u dane vikenda, stoga pozivamo sve subjekte na području Zeničko-dobojskog kantona da svoja poslovanja usklade sa pozitivnim propisima.

Možda vas zanima

Kerim Alajbegović je zvanično novi igrač Juventusa

Kerim Alajbegović zvanično je novi igrač Juventusa! Mladi reprezentativac Bosne i Hercegovine...

Visočanin izgubio život u teškoj saobraćajnoj nesreći na putu Neum – Stolac

Velika tuga pogodila je Donje Moštre i Visoko nakon vijesti da je...

Još jedna država ukinula vize za građane BiH

Državljani BiH od 1. avgusta 2026. godine mogu putovati u Azerbejdžan bez...

Teška nesreća na cesti Neum – Stolac: Smrtno stradao motociklist

Jedna osoba smrtno je stradala u prometnoj nesreći koja se danas oko...

Na plaži u Hrvatskoj pronađena ešerihija koli

Na plaži Bilin žal u Lumbardi na ostrvu Korčula zabilježeno je kratkotrajno...

Preminuo Vincent Pastore, zvijezda kultne serije “Obitelj Soprano”

Američki glumac Vincent Pastore, najpoznatiji po ulozi Salvatorea “Big Pussyja” Bonpensiera u...

U Kotor Varošu poginula dvojica mladića

U Kotor Varošu jutros oko 4.30 časova automobil je sletio sa kolovoza...

Teška nesreća na ulazu u Sarajevo: Učestvovalo pet vozila, saobraćaj na A1 preusmjeren na Vlakovo

Teška saobraćajna nesreća desila se u večernjim satima na autoputu A1 na...