Policija 18 puta prijavljivala Sanjina Sefića za krivična djela – pravosuđe ništa nije poduzimalo

53

Protiv Sanjina Sefića, vozača koji je u Sarajevu usmrtio dvije studentice, pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo podnijeli su nadležnom Tužilaštvu 18 izvještaja o počinjenom krivičnom djelu, saznaje Žurnal. Pravosudne institucije samo su jednom reagirale, te su Sefiću izrekle uvjetnu osudu.

Prvi puta, Sefić u policijske dosjee ulazi kao šesnaestogodišnjak. Naime, 2007. godine policija Kantona Sarajevo podnosi izvjetaj o počinjenom krivičnom djelu protiv njega zbog krivičnog djela nanošenje teške tjelesne povrede. Propisana kazna za ovo krivično djelo je od jedne do 5 godina zatvora. Po ovoj prijavi policije, pravosudni organi nisu ništa poduzeli.

Godinu kasnije, Sanjina Sefić, kao maloljetnik, prijavljen je da je počinio 15 krivičnih djela. U pitanju je 14 krivičnih djela razbojništvo, iz člana 289. Krivičnog zakona FBiH. Kazna propisana za ovo krivično djelo je od jedne do deset godina zatvora. Pravosudne institucije nisu poduzele ništa. Iste godine, Sanjin Sefić je prijavljen i zbog krivičnog djela razbojništvo u pokušaju. Pravosudne institucije nisu reagirale.

Godine 2010., policija dokumentuje i prijavljuje Sanjina Sefića za krivično djelo izazivanje opće opasnosti. Za ovo krivično djelo propisana je kazna zatvora u trajanju od tri mjeseca do tri godine zatvora. Pravosudni organi nisu reagirali.

Iste, 2010. godine Sanjn Sefić prijavljen je zbog krivičnog djela napad na službenu osobu u vršenju poslova sigurnosti. Propisana kazna za ovo krivično djelo je kazna zatvora u trajanju od 3 mjeseca do tri godine. Pravosudni organi su reagirali i 13. februara 2015. godine Sanjina Sefića osuđuju na 8 mjeseci uslovnog zatvora s rokom kušnje od godinu i po.

Dakle, da saberemo, da je pravosuđe reagiralo na vrijeme, i Sanjinu Sefiću izricalo samo minimalnu kaznu zatvora, on bi u zatvoru proveo 16 godina.

No, to nije sve. Kada je u pitanju kršenje saobraćajnih propisa, pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo nadležnom Općinskom sudu u Sarajevu protiv Sanjina Sefića podnijeli su čak 47 prekršajnih naloga. Unatoč tome, Sefić je nesmetano upravljao motornim vozilima, pa je tako 10. oktobra ove godine u Sarajevu izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj su smrtno stradale dvije studentice koje su prelazile ulicu. A da je pravosuđe (Kantonalno tužilaštvo Sarajevo i Općinski sud Sarajevo) postupalo po prijavama MUP-a KS, Sanjin Sefić bi te noći bio u zatvoru.

Možda vas zanima

IstaknutoSvijet

Helikopter se srušio u Saudijskoj Arabiji: Poginulo svih 14 putnika

Četrnaest osoba poginulo je u nedjelju ujutro u padu helikoptera kompanije Saudi...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Svečani ispraćaj u Karau­li: Konjanici čuvaju tradiciju staru više od 500 godina

Konjanici iz Karaule više od pet stoljeća čuvaju tradiciju odlaska na Ajvatovicu....

SvijetVijesti

Još jedan snažan zemljotres pogodio Venecuelu, EMSC objavio podatke

Novi zemljotres, jačine 4,7 stepeni Rihterove skale pogodio je sjevernu obalu Venecuele...

IstaknutoMagazin

Nastup kontroverzne pjevačice Jelene Karleuše u Sarajevu je otkazan

Nastup Jelene Karleuše koji je trebao biti održan 8. augusta u jednoj...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prošle su 34 godine od “žive lomače” u Višegradu, porodice još tragaju za kostima

Polaganjem cvijeća i obraćanjem predstavnika udruženja, danas će u Višegradu biti obilježene...

SvijetVijesti

Važna obavijest za vozače: U Sloveniji od danas nova zabrana za kamione

S početkom glavnog dijela turističke sezone u Sloveniji su na snagu stupile...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

BiH “narandžasta”, obala Jadrana “u crvenom”: Pripremite se, kreće toplotni val!

Toplotni val koji prethodnih dana odnosi živote širom Evrope, stigao je i...

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...