Početna Bosna i Hercegovina Politička analitičarka Ivana Marić: Krenuo je lov na vještice

Politička analitičarka Ivana Marić: Krenuo je lov na vještice

57

Politička analitičarka Ivana Marić govori o prijetnjama kojima je izložena na društvenim mrežama, verbalnom nasilju i prijetnjama po život. Zbog tih poruka podnijela je prijavu policiji. Ukazuje da je važno da progovorimo o ovim temama, o online nasilju, govoru mržnje i generalno nedostatku komunikacije u našem društvu.

Prošle sedmice Ivana je bila u Federalna Uprava Policije gdje je predala prijavu protiv Harisa Zahiragića, zastupnika SDA u skupštini Kantona Sarajevo.
“Naime, on je na svojoj FB stranici, svojim tumačenjem i stavljanjem u pogrešan kontekst onoga što smo rekli Jasmila Zbanic, Jasminko Halilovic, Srdjan Puhalo i ja, podstakao svoje pratioce da iznesu salvu uvreda i prijetnji na naš račun. Prijavu sam podnijela i protiv svih osoba koje su na tu njegovu objavu vrijeđali i prijetili da će ugroziti našu sigurnost, pa čak i život. Tom prilikom sam prijavila i Faruka Kapidžića dia, bivšeg SDA ministra u Vladi Kantona sarajevo, koji je iz konteksta izvukao moj komentar na jednu sliku i stavio ga kao opis uz sliku zapaljene svete knjige Kurana i time aludirao da sam fašista i islamofob”, objavila je Ivana na svom Facebook profilu.

Ivana kaže da je došlo do devijacije u kompletnoj javnosti, a društvene mreže dale su mogućnost svima da iznesu svoje stavove, ali to je zloupotrijebljeno.

“Društvene mreže postale su sredstvo za ušutkivanje ljudi, one su postale legitimno sredstvo političkih stranaka da se organiziraju hajke na određene neistomišljenike, da se baci prvi kamen i onda se svojim pratiocima prepusti da oni dalje bacaju kamenje. Oni ispričaju svoju verziju priče koja je obično potpuno iskrivljena i koja nema nikakvih dodirnih tačaka sa onim što je ta osoba rekla ili uradila i onda to izazove salvu drugih uvreda, problem je što to ugrožava ne samo demokratiju, već i sigurnost građana”, rekla je za BUKU Ivana Marić.

Možda vas zanima

Magazin

Trg BiH u znaku mladosti i muzike, stotine mladih nastupaju na Sarajevo Rocks 2026

Omladinski muzički događaj Sarajevo Rocks 2026 okupio je na Trgu Bosne i...

Bosna i HercegovinaVijesti

Mostar: Raste broj požara, u naselju Malo Polje protekle noći obranjene kuće

Zbog iznimno visokih temperatura koje vladaju proteklih dana na području Mostara bilježi...

Lifestyle

Biljka koju zovu “lijek za sve”: Evo zašto je kadulja pravo prirodno blago

Kadulja, poznata i kao žalfija, stoljećima zauzima posebno mjesto u narodnoj medicini,...

Bosna i HercegovinaVijesti

EU: Od 1. jula stižu nova pravila za posebnu kategoriju vozila

Od 1. jula 2026. godine, pravila Evropske unije nalažu da laka komercijalna...

Grad Visoko / Foto: Visokoin.com
Visoko

Danas prvi dan ljeta i najduži dan u godini

21. juni označava ljetni solsticij – trenutak kada je sjeverna hemisfera najviše...

Smrtovnice

DELAHMETOVIĆ (Mustafa) ILHANA 22.06.2026. u 18:00 sati

DELAHMETOVIĆ (Mustafa) ILHANA 22.06.2026. u 18:00 sati

Smrtovnice

AHIĆ (Tadžudin) EMIR-Bucko 22.06.2026. u 18:00 sati

AHIĆ (Tadžudin) EMIR-Bucko 22.06.2026. u 18:00 sati

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Sjajan uspjeh naših učenika u Londonu: Zlatne medalje na IGO olimpijadi

Učenici iz Bosne i Hercegovine ostvarili su zapažene rezultate na prestižnoj međunarodnoj...