Početna Bosna i Hercegovina Pomoć iz EU u BiH stiže sutra, jer je zatražena tek sinoć!

Pomoć iz EU u BiH stiže sutra, jer je zatražena tek sinoć!

13

Evropska unija je aktivirala svoj mehanizam civilne zaštite da bi pružila pomoć Srbiji i Bosni i Hercegovini u borbi sa poplavama. No, prvi motorni čamci i helikopteri iz Evropske unije će započeti spasilačke operacije u Bosni i Hercegovini tek sutra, rečeno je bh. novinskoj agenciji Patria (NAP) iz Brisela.

Portparol iz Evropske komisije za oblast spašavanja Irina Novakova izjavila je za NAP da su pokrenute hitne aktivnosti da se što je prije moguće pošalje pomoć u BiH. Tri zemlje su već ponudile, kako kaže, svoju pomoć, Slovenija, Austrija i Luksemburg. BiH je, kako nam je kazala zatražila helikoptere i motorne čamce za evakuaciju ljudi i transport vode, lijekova i hrane.

– Prve operacije sa resursima iz EU se mogu najranije očekivati sutra, jer je potrebno vrijeme da se organizira transport – kazala nam je Novakova.


Problem je u tome što je BiH zahtjev za pomoć Evropskoj uniji uputila tek kasno sinoć nakon telefonske sjednice Vijeća ministara BiH. Evropska komesarka za međunarodnu saradnju, humanitarnu pomoć i odgovor na krizu Kristalina Georgijeva je kazala da je mehanizam aktiviran jučer kasno.

– Zahvalna sam kolegama iz Njemačke, Bugarske, Austrije i Slovenije što su tako hitro pokazali solidarnost. Još jednom smo pokazali da zemlje susjedi EU mogu da računaju na nas u teškim trenucima – izjavila je Georgijeva, prenosi Patria.

Mehanizam civilne zaštite EU služi za bolju saradnju u pripremi, prevenciji i odgovoru na krizu i uključuje 32 zemlje – 28 zemalja članica, Makedoniju, Island, Lihtenštajn i Norvešku.

(VisokoIN/NAP)


Možda vas zanima

BiznisIstaknuto

Direktor BH Telecoma otkrio detalje kupovine Telemacha

Amel Kovačević, generalni direktor BH Telecoma, u razgovoru za Face TV navodi...

SvijetVijesti

Saudijska Arabija upozorila Iran da izbjegne “pogrešnu procjenu“

Saudijski ministar odbrane, princ Khalid bin Salman, pozvao je u subotu Iran...

BiznisIstaknuto

Nakon 23 godine gasi se bh. firma: “Iskreno hvala radnicima”

Kompanija Textila Mardi je obavijestila javnost da će, nakon 23 godine poslovanja,...

VijestiVisoko

U Visokom vrijeme sunčano uz umjerenu oblačnost

U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati sunčano vrijeme uz malu do...

Bosna i HercegovinaVijesti

Skupština Kantona Sarajevo prihvatila ostavku premijera Nihada Uka

Na današnjoj sjednici Skupštine Kantona Sarajevo razmatrana je i prihvaćena ostavka premijer...

SvijetVijesti

Njemačke penzije će rasti još više nego što se mislilo

Povećanje bi trebalo stupiti na snagu 1. jula i obuhvatit će oko...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Zasjeda Skupština KS, zasjedamo i mi: Građani protestuju pred zgradom Kantona

Ispred zgrade Kantona Sarajevo počeli su protesti srednjoškolaca i studenata, koje organizuje...