Početna Biznis Poništene dozvole za dva važna projekta Elektroprivrede BiH

Poništene dozvole za dva važna projekta Elektroprivrede BiH

47

Kantonalni sud u Sarajevu presudio je u korist udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH” i poništio rješenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma kojim je 2023. godine izdata okolinska dozvola za hidroelektranu “Vranduk””.

Presuda dolazi svega dan nakon slične odluke u slučaju HE “Janjići”, što dodatno potvrđuje sistemske propuste u radu resornog ministarstva, piše Zenit.ba, prenosi Biznisinfo.

Sud je utvrdio da je Ministarstvo, izdajući dozvolu kompaniji Elektroprivreda BiH, prekršilo više odredbi Zakona o zaštiti okoliša FBiH, a posebno je naglašeno kršenje prava javnosti da učestvuje u postupku odlučivanja, kao i ignorisanje ranije utvrđenih ekoloških rizika vezanih za ovaj projekat.

HE “Vranduk”, smještena na rijeci Bosni kod Zenice, već godinama je tema rasprave zbog negativnog uticaja na okoliš i tok rijeke. Podsjećamo da je gradnja elektrane još ranije bila zaustavljena nakon što je utvrđeno da je riječ o projektu koji je realizovan mimo standarda i bez adekvatnog nadzora.


Uprkos tome, Ministarstvo je 2023. iznova izdalo okolišnu dozvolu, što je Aarhus centar osporio na sudu.

U presudi se navodi da Ministarstvo nije osiguralo pravično učešće javnosti, nije provelo sveobuhvatnu procjenu uticaja na okoliš, te je zanemarilo i ranije prigovore i upozorenja stručne i građanske javnosti.

Takođe je navedeno da je Ministarstvo povrijedilo Aarhusku konvenciju, koja garantuje pravo na pristup informacijama i učešće građana u odlučivanju o okolini

Ova presuda dolazi dan nakon što je isti sud poništio i rješenje o okolinskoj dozvoli za HE “Janjići”. U oba slučaja tužbu je podnio Aarhus centar, a sud je u oba navrata utvrdio gotovo identične propuste Ministarstva – od pogrešne primjene zakona do ignorisanja javnog interesa i međunarodnih obaveza BiH.

Presuda je konačna i Ministarstvo je dužno pokrenuti novi postupak odlučivanja, uz obavezno uvažavanje zakonskih i međunarodnih standarda.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikolaidis o Sarajevo safariju: “Svako ko je bio na Jevrejskom groblju zaslužuje metak u čelo”

Roman “Safari u Sarajevu“ Andreja Nikolaidisa priča je koju “pokreće“ majka kojoj...

SvijetVijesti

Iran: 2 miliona dolara za prolaz Hormuškim moreuzom

Iran nekim brodovima naplaćuje “naknadu od 2 miliona dolara” za prolazak Hormuškim...

Bosna i HercegovinaVijesti

Nakon Crne Gore i MUP ZHK zabranio blokadu granice od strane prevoznika

akon Crne Gore, i Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zapadnohercegovačkog kantona zabranila...

BiznisIstaknuto

Počinje “lov” na trgovce koji ignorišu ograničenje marži, kazne do 10.000 KM

“Lov” na pohlepne trgovce u Republici Srpskoj, one koji nisu ograničili maržu...

Sport

Juventusu samo bod protiv Sassuola, Muharemović još jednom odličan

Juventus je u 31. kolu Serije A remizirao sa Sassuolom rezultatom 1:1,...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Presuda u slučaju koji je šokirao Visoko: Bahtanović dobio 30 godina zatvora

Kantonalni sud u Zenici osudio je Dina Bahtovića (24) na trideset godina...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Prevoznici zaprijetili potpunom blokadom: U ponedjeljak u BiH ne ulazi ni gorivo

Iako su predstavnici domaćih institucija u proteklim danima intenzivirali aktivnosti, konkretno rješenje...

LifestyleZdravlje

Krvarenje desni nije bezazleno: Možda vam nedostaje ovaj važan vitamin

Ako primijetite tragove krvi dok perete zube, prva pomisao obično je da...