Popularni proizvođač čokolada dobio rekordnu kaznu

60

​Američki gigant mora da plati rekordnu kaznu od 337.5 miliona evra zbog manipulisanja tržištem u EU. ​Proizvođač čokolada Milka i Toblerone je u nekim zemljama vještački držao visoke cijene svojih proizvoda, prenosi “DW”.

Jedan od najpoznatijih proizvođača čokolade na svijetu dobio je visoku kaznu od Evropske komisije. Antimonopolske vlasti izrekle su kaznu od 337.5 miliona evra američkom prehrambenom gigantu Mondeliz zbog nezakonitog ograničavanja konkurencije u trgovini čokoladom, keksom, krekerima, žvakama, krem sirom i kafom. Prema navodima Komisije, kompanija je ometala prekograničnu trgovinu svojih proizvoda i time obezbijedila previsoke cijene za svoje brendove.

Mondeliz proizvodi niz dobro poznatih brendova uključujući Milka čokoladu, Toblerone, Daim, keks Oreo, Mikado, Tuc, žvake Mentos, Trident, krem sir Filadelfija… Mondeliz (ranije Kraft) je do 2015. posjedovao brendove kafe JAG, Jacobs i Velours Noir. Sjedište firme koja zapošljava oko 80.000 ljudi i godišnje proda slatkiša za više od 33 milijarde evra, nalazi se u Čikagu, u SAD.

Optužba vlasti EU za zaštitu konkurencije je da je kompanija spriječila svoje trgovinske partnere da jeftino kupuju Mondeliz proizvode u jednoj zemlji EU i ponovo ih prodaju u drugoj zemlji.

U jednom slučaju Mondeliz je povukao čokoladice Cote D'Or iz Nizozemske kako bi spriječio trgovce da ih preprodaju u Belgiji gdje su bile skuplje. U drugom slučaju spriječio je veletrgovca da kupi čokoladu u Njemačkoj gdje je bila jeftinija. Time kompanija sa sjedištem u SAD htjela da spriječi preprodaju čokolada u Austriji, Belgiji, Bugarskoj i Rumuniji, jer su ti njeni proizvodi u Njemačkoj jeftiniji.

“Mondeliz je to uradio da zadrži visoke cijene svojih proizvoda na štetu potrošača”, rekla je komesarka EU za konkurenciju Margrete Vestager.

Vestager je naglasila da je takozvano paralelno trgovanje posebno važno u vremenima visoke inflacije kako bi se za potrošače smanjile cijene na evropskom tržištu. Ona je rekla da se razlike u cijeni čokolade između zemalja članica kreću između 10 i 40 odsto, a “ponekad i više”.

Komisija EU je istragu pokrenula 2019. a u januaru 2021. otvorila zvaničan postupak. Vlasti EU su sada objavile da je Mondeliz sklopio 22 ileglana sporazuma u više zemalja EU u periodu od 2004. do 2020. Na primjer, jedan sporazum je zahtjevao od kupaca Mondeliza da naplaćuju više cijene za izvoz nego za domaću prodaju.

Mondeliz govori o “pojedinačnim slučajevima” i kaže da je novac za kaznu stavljen sa strane još prošle godine.

Zapravo, kazna je trebalo da bude još veća. No, pošto je Mondeliz sarađivao sa Evropskom komisijom i izričito priznao svoju odgovornost, kompaniji je odobreno oslobađanje od 15 odsto kazne, navodi nadzorni organ EU za konkurenciju.

Novčana kazna izrečena u četvrtak (23. maja) najviša je kazna koju je Komisija EU do sada izrekla prehrambenoj kompaniji i jedna je od deset najviših kazni uopšte, prenosi “b92”.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Novo šetalište na jednoj, deponija na drugoj strani – ovako izgleda centar Visokog

Dok se građanima i turistima predstavlja uređeni centar Visokog i novootvorena šetnica...

Isplaćene studentske stipendije za akademsku 2025/2026. godinu: 1.311 studenata jednokratno dobilo po 1.050 KM

Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona danas je izvršilo isplatu studentskih stipendija Ministarstva za...

U funkciji domaći sistem instant plaćanja, za sada u tri banke

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) uspostavila je domaći sistem instant plaćanja,...

Oglasio se Ryanair nakon šokantnog incidenta: Objavili prve detalje o pucanju prozora

Aviokompanija Ryanair prvi put se detaljnije oglasila nakon incidenta u kojem je...

Centralna banka BiH: Aktiva investicionih fondova lani iznosila 1.31 milijardu KM

Ukupna aktiva investicionih fondova u Bosni i Hercegovini na kraju prošle godine...

U Mostaru otkaz dobilo 18 Bošnjaka: “Htjela je da budemo robovi”

Od kada je nakon niza političkih turbulencija i smjene direktora JP Komunalno...

Nevrijeme pogodilo Visoko: Grmljavina, jaka kiša i led zahvatili grad

Snažno nevrijeme praćeno grmljavinom, obilnom kišom i gradom zahvatilo je danas područje...