Početna Bosna i Hercegovina Porezna uprava FBiH: Za 11 mjeseci naplaćeno 3.269.825.657 KM javnih prihoda

Porezna uprava FBiH: Za 11 mjeseci naplaćeno 3.269.825.657 KM javnih prihoda

42

Porezna uprava Federacije BiH naplatila je ukupno 3.269.825.657 KM javnih prihoda u periodu od januara do novembra 2013., što je 2,63 posto ili 83,7 miliona KM više u odnosu na isti period prošle godine.

Direktnih poreza naplaćeno je ukupno 868.734.744 KM, što je 7,1 posto ili 57,62 miliona KM više u odnosu na isti period 2012.

U strukturi naplaćenih direktnih poreza, poreza na dohodak naplaćeno je ukupno 240.819.863 KM, što je 2,41 posto ili 5,67 miliona KM više u odnosu na isti period prošle godine.

Povećana je i naplata poreza na imovinu po osnovu koje je naplaćeno 27.527.795 KM, što je dva posto više u odnosu na period od januara do novembra 2012.

Također, povećana je i naplata doprinosa. Po podacima kojima raspolaže Porezna uprava FBiH, u periodu od januara do novembra 2013. naplaćeno je ukupno 2.401.090.913 KM doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, zdravstveno osiguranje i osiguranje za nezaposlenost, što je jedan posto ili 26 miliona KM više u odnosu na isti period prošle godine.

Doprinosa za penzijsko i inavlidsko osiguranje naplaćeno je 1.320.740.642 KM, što je sedam miliona KM više.

Doprinosa za zdravstveno osiguranje naplaćeno je 971.238.791 KM, ili 16 miliona KM više, a doprinosa za osiguranje za slučaj nezaposlenosti 109.111.480 KM.

Naplata doprinosa bila je u porastu uprkos ekonomskoj krizi koje je prisutna u BiH i zbog koje značajan broj poslodavaca ne isplaćuje plaće niti uplaćuje doprinose ili isplaćuje manje plaće za koje je i obračun doprinosa manji.

Na smanjenje naplate utiče i angažovanje radnika nacrno, što potvrđuju kontrole Porezne uprave FBiH u kojima je zatečen veliki broj neprijavljenih radnika.

Porezna uprava Federacije BiH je poduzimala mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju smanjenja ove pojave, saopćeno je iz te institucije.

(VisokoIN)

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

AHMETOVIĆ (Salko) BESIMA 31.07.2026. u 18:00 sati

AHMETOVIĆ (Salko) BESIMA 31.07.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

KUNIĆ (Ibrahim) RASIM 31.07.2026. u 18:00 sati

KUNIĆ (Ibrahim) RASIM 31.07.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

Poljak otkrio motive vandalizma: “Htio sam pokazati da je Međugorje prevara”

U Sudu BiH je danas održano ročište za određivanje pritvora poljskom državljaninu...

U Federaciji BiH donesen Zakon o boračkom dodatku

Jednoglasnom odlukom na današnjoj vanrednoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH, Federacija BiH...

Udala se jedna od najboljih bh. košarkašica

Jedna od najboljih bh. košarkašica posljednjih godina, Melisa Brčaninović (27) udala se...

Izvoz piletine hvata zamah, živinari iz BiH saniraju posljedice zabrane

Iako su velike količine piletine ostale neprodate tokom četvoromjesečne zabrane izvoza ovog...

FBiH troši sve više dizela: Gorivo čini više od 70 posto uvoza naftnih proizvoda

Bruto proizvodnja električne energije u Federaciji Bosne i Hercegovine u junu 2026....

Goduša kod Visokog: Uhapšen zbog ucjene i neovlaštenog snimanja

Policijski službenici Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP-a Zeničko-dobojskog kantona izvršili su...