Početna Bosna i Hercegovina Porodica Ibrišević koja je ujedinila BiH na rubu opstanka

Porodica Ibrišević koja je ujedinila BiH na rubu opstanka

17

Prije tri godine bračni par Fatima i Edmir Ibrišević ujedinili su BiH jer njihova kćerka nije mogla na operaciju jer nije imala JMBG. Danas se bore sa drugim problemima.

Djevojčica Belmina iz Donje Orahovice kod Gračanice umrla je prije tri godine. Njeni roditelji tada su bili hrabri, danas su ponovo. Postali su roditelji po treći put. Jednomjesečni sin i dvogodišnja kćerka, ovaj put, imaju jedinstvene matične brojeve, ali ih prate i mnogi problemi.

“Ujutru se budiš, gledaš šta ćeš napraviti doručka. Gledaš kako će ti dan proći, da ali će njega neko pozvati da radi da možeš platiti režije, struju, vodu. Da možeš kupiti pelene. Gledaš kako ćeš potrošiti pelene”, majka Fatima Ibrišević.

Porodica Ibrišević živi uz pomoć roditelja, rodbine, komšija i dnevnica koje otac zaradi baveći se građevinskim poslovima. Nemaju dječijeg doplatka jer, kako kažu, i tu im je zakon bio prepreka.


“Sama politička situacija nam je takva da nema posla. I uvijek govore da mladi neće raditi. Dosta penzionera zauzima naša mjesta i rade po nekim firmama”, kaže otac Edmir Ibrišević.

Biti roditelj dana, teško je i odgovorno, smatra bračni par. Oformiti porodicu postao je zadatak za najhrabrije, a samo pogled na dječija lica, jedina je satisfakcija i ohrabrenje za sve nedaće kroz koje prolaze otac i majka.

“Došla je i ova beba sada. Trenutno sam bez posla. Kada pogledam samo me raduju ova dva moja divna anđela”, kaže Edmir Ibrišević.

“Svako dijete ima svoju nafaku. Ima, ako mu vi do usta donesete nafaku. Teško je. Parovi trebaju skupiti hrabrosti. Međutim, vidjet ćemo šta će biti. Samo da muž dobije posao. Ostalo bi mi sami sebi sve. Da se nadaš bar jednom mjesečno dobit ćeš platu”, kaže Fatima.

Od oktobra 2015. godine porodica Ibrišević živi u kući koju im je da komšija na korištenje. Ne plaćaju kiriju, ali plaćaju režije za koje svaki mjesec, jedva prikupe sredstva. Jedina želja im je neko zaposlenje.


Možda vas zanima

Biznis

Italijani pregovaraju o gradnji nove željezare u Zenici

Kompaniju Nova Željezara Zenica, nekadašnji ArcelorMittal, posjetio je prije dva dana vlasnik...

KošarkaSport

Nevjerovatni Dončić do poluvremena upisao triple-double

Luka Dončić ostvario je nevjerovatan podvig upisavši triple-double već do poluvremena, a...

IstaknutoSvijet

Hamburg: Muškarac povukao djevojku pod voz, oboje poginuli

U Hamburgu su u četvrtak poginule dvije osobe na stanici podzemne željeznice...

Sport

Elvedina Muzaferija danas vozi Super G u Crans-Montani, evo gdje možete gledati utrku

Elvedina Muzaferija danas će voziti utrku Super G-ija u ovkiru Svjetskog kupa....

Visoko

Sportskim kolektivima Grad Visoko izdvojio 471.000 KM

Danas su u Visokom potpisani ugovori o dodjeli finansijskih sredstava za RK...

Bosna i HercegovinaVijesti

Osumnjičeni za tragediju u Tuzli pušteni na slobodu

Bivši direktor Doma penzionera u Tuzli Mirsad Bakalović i njegova saradnica Zinaida...

Magazin

Live koji niko nije očekivao: Vučić uključio Baku Praseta – imao je neobičan zahtjev za njega

Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, u svom obraćanju putem TikTok naloga odgovarao je...

Film & TvMagazin

Macaulay Culkin se oprostio od Catherine O’Hara: Mama, mislio sam da imamo vremena”

Glumac Macaulay Culkin emotivnom porukom se oprostio od nedavno preminule glumice Catherine...