Iskustva građana u „ganjanju papira“ po nadležnim institucijama nerijetko se pretvore u test živaca, daleko od obećanja da su institucije servis građana. Takvu situaciju nedavno je doživjela porodica Mihaljević, koja živi i radi u Švedskoj, ali žele zadržati i bh. dokumente.
Halim Mihaljević, otac petero djece rođene u Švedskoj, ispričao je kako je nakon dugog procesa uspio upisati djecu kao državljane BiH i dobiti im matične brojeve. Ove godine, tokom odmora, odlučio je da za troje mlađe djece izvadi bh. pasoše.
„Uredno smo skupili sve potrebne papire, predali zahtjeve i dobili potvrde. Rečeno nam je da kada pasoši budu gotovi dovoljno je da jedan od roditelja dođe po njih“, navodi Mihaljević.
Međutim, kada je supruga otišla po dokumente, dobila je samo pasoš za sina od 10 godina. Za sina od 14 i kćerku od 16 godina službenici su insistirali da i oni moraju lično doći i potpisati. Samo nekoliko sati kasnije, Mihaljević je s djecom otišao u MUP, ali je uslijedio novi šok.
„Predali smo potvrde, gospođa je donijela pasoše, ali je rekla da ih ne možemo dobiti jer djeca nisu prijavljena. Ostao sam zatečen jer smo tog jutra već podigli jedan pasoš izdat na osnovu istih papira. Kako je moguće da su zaprimili zahtjeve, uradili pasoše, pa čak i izdali jedan, a sada tvrde da papiri nisu u redu?“, pita se Mihaljević.
Prema njegovim riječima, neljubaznost i kontradiktorne informacije službenika ostavili su ga u nevjerici. „Ne znam da li je riječ o nepismenosti, neznanju ili drskosti. Ali činjenica je da sada dva gotova pasoša stoje u ladici i čekaju dodatne papire koje nam niko ranije nije spomenuo“, ističe.
Mihaljević poručuje da ovakve birokratske prepreke obeshrabruju ljude koji žive vani, a ipak žele da njihova djeca imaju bh. dokumente. „Pitam se da li je cilj ovakvim postupcima otjerati i ovo malo patriota koji vani žive. Ako jedna službenica primi papire, druga izda pasoš, a treća uskrati, onda neko očito ne radi svoj posao kako treba. Mi ispaštamo, a djeca su ta koja ostaju bez svojih prava“, kaže on.
Na kraju je apelovao nadležnom ministarstvu da preispita slučaj, dostavi pasoše i dodatno obuči službenike, jer – kako kaže – „građani ne smiju biti taoci neznanja i birokratskih barijera“.


