Poskupljuje kafa u ugostiteljskim objektima: Šoljicu omiljenog napitka plaćat ćemo više

Ljubitelji kafe u Republici Srpskoj uskoro će, prema najavama ugostitelja, šoljicu omiljenog napitka plaćati i za pola marke više, s obzirom na to da je cijena sirove kafe na svjetskim berzama eksplodirala, srušivši višedecenijski rekord.

Cijena zrna “arabike” premašila je 3,44 dolara po funti, skočivši za više od 80 odsto ove godine, čime je premašen rekord koji je postavljen još 1977. godine. Osim “arabike”, poskupjela je i “robusta”, a razlog enormnog rasta cijena ove berzanske robe je suša u Brazilu tokom avgusta i septembra, najgora u proteklih 70 godina, a potom obilne kiše u oktobru.

Sudeći prema riječima domaćih ugostitelja, rast cijene na berzama samo je kap koja će preliti čašu.

Zamjenik predsjednika i član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS “Horeka” Goran Kurtinović rekao je za Glas Srpske da je poskupljenje kafe u ugostiteljskim objektima neminovno iz više razloga.

– Ponovnim poskupljenjem poslovanja, u smislu povećanja minimalne plate, poreza, poskupljenja struje, pa na to sve i kafe, sigurno da će i ugostitelji korigovati cijene ovog napitka. Kafa je najreprezentativniji proizvod u svakom ugostiteljskom objektu, tako da je velika vjerovatnoća da će kafa poskupjeti odmah poslije praznika – rekao je Kurtinović.

Naglašava da je prosječna cijena italijanske espreso kafe između 45 i 55 maraka po kilogramu.

– Ukoliko ta cijena poraste i do deset maraka, onda će sasvim sigurno šoljica kafe u domaćim lokalima poskupjeti i do pola marke – istakao je Kurtinović.

Govoreći o cijenama kafe u banjalučkim lokalima, Kurtinović kaže da je najskuplja šoljica kafe oko četiri marke, a da je prosječna cijena u većini lokala između 2,5 i tri marke.

Predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Zvono” iz Bijeljine Jovan Vasilić rekao je da s obzirom na to da je kafa berzanska roba, logično je da rast cijene na berzi prati adekvatan rast cijena i na domaćem tržištu.

– S te strane poskupljenje je opravdano. Međutim, nikakvog smisla ni opravdanja nema ako, primjera radi, na berzi poskupi za pet odsto, a kod nas za 25 odsto. Isto tako, kada bilo koja berzanska roba pojeftini onda uglavnom nema lančane reakcije. Svjedoci smo da se to konstantno dešava sa naftom – rekao je Vasilić.

On upozorava da nadležne inspekcije moraju da kontrolišu kretanja cijena i da ne dozvole da se bilo ko bogati preko leđa potrošača.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku prosječna cijena kilograma mljevene kafe, koja se koristi u domaćinstvima, u novembru 2020. godine iznosila je 12,88 maraka, dok su u novembru ove godine stanovnici Srpske za kilogram izdvajali u prosjeku 20,94 KM.