Pošte u BiH obustavljaju prijem svih pošiljaka za SAD: Carine napravile problem

31

Pošte u Bosni i Hercegovini obavjestile su korisnike svojih usluga da od dana danas (22.8.) obustavljaju prijem svih vrsta poštanskih pošiljaka za Sjedinjene Američke Države.

“Sjedinjene Američke Države, s početkom primjene od 29.08.2025. godine, obustavljaju „De minimus“ bescarinski tretman uvoza robe. Obustavom „De minimus“ bescarinskog tretmana uvoza robe carina i ostali troškovi, bez obzira na vrijednost robe, moraju se izračunati i platiti prije nego što pošiljka stigne u Sjedinjene Američke Države. Navedena izmjena carinskog tretmana robe koja se uvozi u SAD značajno mijenja postupak prijema pošiljki sa sadržajem kod svih poštanskih operatera koji posluju po pravilima Svjetskog poštanskog saveza, s obzirom na to da za provedbu novih carinskih i tarifnih pravila Sjedinjenih Američkih Država još uvijek ne postoje odgovarajuća tehnološka rješenja. Obavještavamo vas takođe da su, usljed nemogućnosti primjene provedbenih propisa Sjedinjenih Američkih Država, partnerski zračni prevoznici privremeno obustavili prevoz svih vrsta međunarodnih poštanskih pošiljki za Sjedinjene Američke Države na šalterima „JP BH POŠTE“ d.o.o. Sarajevo”, naveli su iz BH Pošta.

Iz Pošta Srpske ističu da su, s obzirom na to da detaljni procesi vezano za način naplate carinskih dadžbina i podatke koji se trebaju dostavljati američkoj carinskoj i graničnoj službi nisu jasno definisani, poštanski operateri širom Evrope i svijeta dovedeni u poziciju da privremeno obustave prijem pošiljaka za SAD. Navode kako se obustavljaju sve pošiljke, osim pošiljaka brze pošte u međunarodnom saobraćaju (DHL pošiljke).

U narednom periodu očekuje se više informacija i rješavanje ovog problema.

Možda vas zanima

Visoko

Najavljen ispraćaj žrtava genocida u Srebrenici na Gradskom groblju Visoko

U četvrtak, 09. jula 2026. godine, u 10:00 sati, na Gradskom groblju...

Crna HronikaIstaknutoVisoko

Visočanka teško povrijeđena u saobraćajnoj nesreći

Dana 27.06.2026. godine, u 21,30 sati, u ulici 311. Lahke brigade, dogodila...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nikšić najavio, na potezu Vlada: Zbog utakmice će četvrtak u FBiH biti neradni!?

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić najavio je da će danas biti pripremljena...

MagazinSvijet

Organizatori Belgrade Music Weeka: Došlo do širenja panike, nema povrijeđenih (VIDEO)

Iako su pojedini srpski mediji, pozivajući se na objave sa društvenih mreža,...

Sport

Počinje Wimbledon: Sinner je favorit, Đoković u lovu na historiju

Danas počinje Wimbledon, najpoznatiji teniski turnir na svijetu, koji će u naredne...

Sport

Željezničar danas počinje sa pripremama: Poznato ko će voditi ekipu

Fudbalski klub Željezničar u ponedjeljak, 29. juna, u 10:00 sati na Stadionu...

SvijetVijesti

Ubistvo na Tajlandu: Tijelo tinejdžerke pronađeno u koferu, Australac uhapšen na aerodromu tokom bijega

Stravičan zločin potresao je tajlandski obalni grad Pattayu, gdje je u subotu...