Početna -Ne Propusti Potpisan ugovor za još jednu dionicu koridora 5C

Potpisan ugovor za još jednu dionicu koridora 5C

38

U sjedištu JP Autoceste FBiH u Mostaru potpisan je ugovor o izgradnji još jedne dionice na koridoru 5C – izgradnji dionice Tarčin – Konjic, poddionica Tarčin – Ivan, LOT 1, Tarčin – ulaz u tunel Ivan.

Ugovor su potpisali Adnan Terzić, direktor JP Autoceste FBiH kao investitor i u ime konzorcija izvođača radova Euro-Asfalt d.o.o. i Granit AD Skopje, Hamed Ramić, direktor Euro-Asfalt d.o.o. Sarajevo (BiH) te Denis Lasić, ministar saobraćaja i komunikacija FBiH u svojstvu svjedoka sa strane JP Autoceste FBiH i Almedin Husomanović u svojstvu svjedoka ispred konzorcijuma izvođača radova.

Vrijednost Ugovora za izgradnju poddionice Tarčin – ulaz u tunel Ivan je 77,9 miliona evra sa PDV-om, odnosno 66,58 miliona evra bez PDV-a, a sredstva su osigurana putem Evropske investicione banke (EIB) u visini od 50 miliona evra i bespovratnim sredstvima Evropske unije u visini od 11,7 miliona evra koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).

“Ovo je osmi ugovor koji smo potpisali nakon donošenja Zakona o akcizama i usvajanja Prostornog plana područja posebnih obilježja od značaja za Federaciju BiH – Autocesta na Koridoru 5C i predstavlja novih 45 kilometara autoceste na koridoru. Ova dionica je bitna jer spaja tunel Ivan koji je već u izgradnji, za koji je ugovor potpisan prošle godine s Euro – asfaltom, dok sada imamo konzorcij Euro – asfalta i Granita i mislim da ćemo u rokovima izgradnje tunela uspjeti izgraditi i ovu dionicu i asfaltirati tunel i ovih blizu pet kilometara istodobno”, izjavio je Adnan Terzić, direktor JP Autoceste FBiH.


Dužina Lot-a 1, Tarčin – ulaz u tunel Ivan, iznosi 4,9 km. Predviđeni rok izgradnje je 20 mjeseci. Početak ove poddionice je na kraju izrađenje dionice auto-puta Lepenica – Tarčin, odmah poslije petlje Tarčin. U prvom dijelu predmetnog auto-puta, na mjestu uklapanja u prethodnu dionicu pa sve do početka mosta M1 – Raštelica 1, u dužini od 1.200 m trasa je u dosta visokim nasipima i armiranoj zemlji.

Nakon ovog sektora trasa prelazi mostom Raštelica 1 na suprotnu padinu. Most prelazi preko magistralnog puta M17 i rijeke Kalašnice. Most ima 13 raspona i ukupne je dužine 518 m. Zbog ograničenog prostora predviđeno je odmaralište bez uslužnih objekata. Nakon lijevog odmorišta lociran je most M2 – Raštalica 2, koji premoštava magistralni put i širu dolinu, tako da ovaj most ima 19 raspona i ukupnu dužinu 609 m. Desno odmorište zajedno sa uključnim i isključnim rampama locirano je na prostoru skoro od mosta M2 pa sve do ulaska u tunel Ivan.

“Na dionici dugoj 4,9 km imamo iskopati milion kubika zemlje i izgraditi milion kubika nasipa. Dva su velika objekta, vijadukt Raštelica 1 i Raštelica 2 i oni su na kritičnom putu i za njih treba 16 do 17 mjeseci da se izgrade. Imamo četiri potputnjaka, jedno odmorište i sanacija i izrada lokalne infrastrukture puteva. Mi radimo i tunel Ivan, trenutno smo probili 450 metara lijeve i 350 metara desne cijevi. Računamo da ćemo u narednih 12 mjeseci završiti proboj tunela i spojiti ove dvije dionice”, naglasio je Hamed Ramić, direktor Euro – Asfalta d.o.o. Sarajevo.

Federalni ministar saobraćaja i komunikacija Denis Lasić je istakao da se neće stati na ovome, već u nastavku ove i u iduće godine slijede novi ugovori s kojima će se zaokružiti izgradnja na Koridoru.

Do kraja ove godine planirano je da JP Autoceste FBiH dodijeli još tri ugovora za izgradnju dionica Poprikuše – Nemila, tunel Kvanj – Buna i Nemila – Vranduk.


Možda vas zanima

IstaknutoSport

Rođen u Švedskoj, ali srce kaže BiH: Zmajevi dobili još jednog velikog talenta!

Kenan Busuladžić, fudbaler bosanskohercegovačkog porijekla, odlučio je u budućnosti nastupati za reprezentaciju...

Visoko

Novi kriminalistički tehničari spremni: MUP ZDK okončao obuku

Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (MUPZDK) realizovala je internu obuku...

Bosna i HercegovinaVijesti

Miletić potvrdio da neće biti kandidat za člana Predsjedništva

Zlatko Miletić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, komentarisao...

BiznisBosna i Hercegovina

Uvoz hrane premašio 5,3 milijarde KM

Uvoz hrane i ostalih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u BiH je prošle godine iznosio...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nove dojave o bombama u školama u BiH

Kako je saopštila Uprava policije MUP TK-a, u jutarnjim satima zaprimili su...

Sport

Četiri igrača bez prava nastupa u 30. kolu WWin lige BiH

Utakmice 30. kola WWin lige Bosne i Hercegovine igraju se danas i...

IstaknutoSvijet

Srbija nudi jamstvo da se haškog osuđenika Ratka Mladića pusti na liječenje

Srbijanski ministar pravosuđa Nenad Vujić posjetio je haškog osuđenika Ratka Mladića i...

Sport

Velika tragedija: Supruga njemačkog fudbalera preminula nakon porođaja

Njemački fudbalski svijet potresla je velika tragedija. U 32. godini preminula je...