Početna Bosna i Hercegovina Potvrđena prvostepena presuda u predmetu Fahrudin Radončić i drugi

Potvrđena prvostepena presuda u predmetu Fahrudin Radončić i drugi

29

Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine je nakon održane javne sjednice vijeća dana 25.10.2018. godine donijelo drugostepenu presudu u predmetu Fahrudin Radončić i drugi, kojom je kao neosnovana odbijena žalba Tužilaštva BiH, te je potvrđena prvostepena presuda Suda BiH od 16.05.2018. godine. Žalba oštećene Azre Sarić odbačena je kao nedopuštena.

Prvostepenom presudom Suda Bosne i Hercegovine od 16.05.2018.godine optuženi Fahrudin Radončić, Bakir Dautbašić, Bilsena Šahman i Zijad Hadžijahić oslobođeni su optužbe, i to pod tačkom 1., a na osnovu člana 284. tačka c) ZKP BiH: optuženi Fahrudin Radončić da je počinio krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 1., a optuženi Bakir Dautbašić, Bilsena Šahman i Zijad Hadžijahić da su počinili krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 2. Krivičnog zakona BiH (KZ BiH); pod tačkom 2., a na osnovu člana 284. tačka a) ZKP BiH: optuženi Fahrudin Radončić, Bakir Dautbašić i Bilsena Šahman oslobođeni su optužbe da su počinili krivično djelo ometanje rada pravosuđa iz člana 241. stav 1. KZ BiH; pod tačkom 3., a na osnovu člana 284. tačka c) ZKP BiH: optuženi Fahrudin Radončić i Bakir Dautbašić oslobođeni su optužbe da su počinili krivično djelo ometanje rada pravosuđa iz člana 241. stav 2. KZ BiH u vezi sa članom 26. KZ BiH i krivično djelo davanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem iz člana 219a.stav 1. KZ BiH, dok je optuženi Zijad Hadžijahić oslobođen optužbe da je počinio krivično djelo ometanje rada pravosuđa iz člana 241. stav 2. KZ BiH u vezi sa članom 26. KZ BiH i krivično djelo primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem iz člana 219. stav 1. KZ BiH.

Istom presudom oštećena Azra Sarić je, na osnovu člana 198. stav 3. ZKP BiH, sa imovinskopravnim zahtjevom upućena na parnični postupak, saopćeno je danas iz Suda BiH.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Poljak otkrio motive vandalizma: “Htio sam pokazati da je Međugorje prevara”

U Sudu BiH je danas održano ročište za određivanje pritvora poljskom državljaninu...

U Federaciji BiH donesen Zakon o boračkom dodatku

Jednoglasnom odlukom na današnjoj vanrednoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH, Federacija BiH...

Udala se jedna od najboljih bh. košarkašica

Jedna od najboljih bh. košarkašica posljednjih godina, Melisa Brčaninović (27) udala se...

Izvoz piletine hvata zamah, živinari iz BiH saniraju posljedice zabrane

Iako su velike količine piletine ostale neprodate tokom četvoromjesečne zabrane izvoza ovog...

FBiH troši sve više dizela: Gorivo čini više od 70 posto uvoza naftnih proizvoda

Bruto proizvodnja električne energije u Federaciji Bosne i Hercegovine u junu 2026....

Goduša kod Visokog: Uhapšen zbog ucjene i neovlaštenog snimanja

Policijski službenici Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP-a Zeničko-dobojskog kantona izvršili su...

Stranke imaju rok do 5. augusta za predaju kompenzacijskih listi za Opće izbore

U skladu s Uputstvom o rokovima i redoslijedu izbornih aktivnosti neposrednih izbora...

BiH ulazi u najtopliji vikend ovog ljeta, objavljeni detalji

U Bosni i Hercegovini se u petak i dane vikenda očekuje sunčano...