Početna Bosna i Hercegovina Crna Hronika Poznato kako je na Bjelašnici Mirza Tucaković izgubio život: Obdukcija pokazala da je umro usljed smrzavanja

Poznato kako je na Bjelašnici Mirza Tucaković izgubio život: Obdukcija pokazala da je umro usljed smrzavanja

41

Preliminarna istraga i rezultati obdukcije pokazali su da je uzrok smrti meteorologa Mirze Tucakovića, koji je nakon četiri dana potrage pronađen mrtav na Bjelašnici 27. decembra 2024. godine, smrzavanje.

Obdukciju je naredilo Tužilaštvo Kantona Sarajevo koje je i fomiralo predmet.

Tucaković je, posjećamo, nestao na Bjelašnici 23. decembra, nakon što je, kako se tada tvrdilo poslan na vrh opservatorija da bi preuzeo smjenu. Međutim, nakon što je sišao sa šestosjeda, kolege su izgubile kontakt s njim.

Četiri dana kasnije, nakon opsežne potrage, pronašli su ga spasitelji Gorske službe spašavanja Kantona Sarajevo, koji su od prvog dana tragali za njim.

Raport saznaje da će Tužilaštvo saslušati sve osobe u lancu odgovornosti. Tačnije, rukovodioce Federalnog hidrometeorološkog zavoda, čiji je Tucaković bio uposlenik.

Odmah po njegovom nestanku članovi porodice tvrdili su da je Tucaković na vrh Bjelašnice poslan bez adekvatne opreme?! No, sve vrijeme drame, niko se iz FHMZ-a uopće nije ni obraćao javnosti.

Podsjetimo i da je Tucaković molio nadređene da ga ne premještaju na Bjelašnicu jer je imao i zdravstvenih problema.

Šta su uradili njegovi nadležni će utvrditi provjere, a sada se utvrđuje ko ga je poslao, i da li je eventualno sam po nevremenu odlučio otići na najvišu kotu na Bjelašnici.

U televizijskom gostovanju pomoćnik direktora sektora meteoroloških mjerenja i prognoze Federalnog hidrometeorološkog zavoda Edin Pišmo tvrdio je da je Mirza Tucaković prošao svu obuku, od penjanja, osmatranja na Bjelašnici, te da je stoga upoznat s radom na ovoj bh. planini. Porodica Tucakovića je to demantovala.

Također pomoćnih direktora tvrdi da je Tucaković imao i svu opremu i da mu je ovo drugi izlazak na opasnu planinu kao što je Bjelašnica. Ustanovilo se da Tucaković nije imao lokator koji bi spasiocima dosta pomogao da ga što prije pronađu i na kraju i spase.

Možda vas zanima

Sport

Željezničar sklopio saradnju sa Adidasom: Tri pruge opet na Grbavici

Fudbalski klub Željezničar sklopio je saradnju sa Adidasom, koji će postati zvanični...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH uplatila milione za rudare Zenice: 27 bivših radnika konačno bliže penziji

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uplatila je na račun Zavisnog društva Rudnik...

Bosna i HercegovinaVijesti

SDA kritikuje zaduženje FBiH od 800 miliona eura: “Građane guraju u dužničko ropstvo”

Zaduženje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na Londonskoj berzi za 800 miliona...

Crna Hronika

Pješak poginuo u naletu automobila

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u četvrtak navečer na magistralnom putu...

Crna HronikaIstaknuto

Poznat identitet vođe narkobande koji je više od 100 kilograma droge pokušao iz Ploča prebaciti u BiH

Državljanin Srbije Dragan Vasić uhapšen je u akciji SIPA-e i hrvatskog USKOK-a...

SvijetVijesti

Milioni hadžija napuštaju Mekku nakon završetka hadža

Hiljade muslimana počele su u petak napuštati sveti grad Mekku nakon što...

Visoko

Podrška Ministarstva za boračka pitanja ZDK nastupu na Svjetskom prvenstvu u ribolovu

U prostorijama Ministarstva za boračka pitanja organizovan je radni sastanak sa predstavnicima...

Bosna i HercegovinaVijesti

U aprilu u Federaciji BiH smanjen broj nezaposlenih

Na evidencijama kantonalnih službi za zapošljavanje u Federaciji BiH krajem aprila bilo...