Početna Bosna i Hercegovina Pred Elektroprivredu BiH stiže 500 rudara: Ne želimo da nas prime, imamo samo jedan cilj

Pred Elektroprivredu BiH stiže 500 rudara: Ne želimo da nas prime, imamo samo jedan cilj

69

Savez samostalnih sindikata radnika rudnika Federacije Bosne i Hercegovine neće ostaviti rudare Rudnika mrkog uglja Zenica usamljene u njihovoj borbi za ostvarivanje prava na plaću te će sutra u Sarajevu ispred zgrade vladajućeg društva Javno preduzeće Elektroprivreda BiH održati najavljeni protest – kazao je na današnjoj pres-konferenciji u Zenici predsjednik SSSRR FBiH Sinan Husić.

On je nakon današnje sjednice Predsjedništva SSSRRFBiH u Zenici, najavio da će sutra na protestima u Sarajevu koji će biti organizovani u periodu od 11 do 14 sati, biti 500 radnika iz sedam rudnika Koncerna JP EPBiH.

-Mi ne tražimo sutra da nas bilo ko prima. Mi dolazimo da iskažemo ogromno nezadovoljstvo naspram svega ovoga što se dešava…Sutra želimo kazati da smo ujedinjeni – poručio je Husić.

Kako je rekao, pokušali su ih iz nekih struktura EPBiH usmjeriti na neke druge adrese, kako bi riješili pitanje isplate plaće za zeničke rudare.

-Ali, mi kažemo: Rudari su uvijek na pravoj adresi i državo šta čekaš?! Ako i sutra ne urodi plodom to što ćemo mi uraditi, država mora uraditi ono što treba država da uraditi i prestati muku i iživljavanje nad 830 radnika RMU Zenica – poručio je Husić.

Podvukao je kako zenički rudari moraju dobiti plaću za juni, onako kako su po Sporazumu potpisanom 3. jula, nakon prošlomjesečne obustave proizvodnje u tom rudniku dobili i za mjesec maj. Napomenuo je kako su već na adresu novog ministra energije, industrije i rudarstva FBiH Vedrana Lakića uputili dopis u kojem traže da “RMU Zenica mora biti prvo pitanje kojim se treba baviti.

-Treba izvršiti analizu od početka do kraja, vidjeti na planu ljudskih resursa šta imamo, šta je moguće, uz podsticajne otpremnine, penzionisati, šta je moguće uraditi na sporazumnom prekidu ugovora o radu, šta je moguće preusmjeriti iz određenih službi u proizvodne procese…Na kraju krajeva, treba preispitati gdje su ti ljudi koji se samo na papiru vode da su radnici RMU Zenica, jer nam to proizvodnja i radnici iz proizvodnog procesa govore ovih dana, ima i takvih. Stavili smo to na papir – kaže Husić.

Kako je dodao, raspolaže informacijama da je jutros iz resornog ministarstva naloženo direktoru RMU Zenica “da radi ovo o čemu pričamo”.

O potrebi revidiranja odnosa između rudnika iz sastava tog koncerna te vladajućeg društva EPBiH, Husić je izrazio nadu da se nova Vlada FBiH i buduće rukovodstvo EP BiH, “neće uplašiti odlučnosti Sindikata za te procese”.

Možda vas zanima

Magazin

Šejla Zonić nakon dugo vremena srela daidžu Kemala Malovčića, a onda su zajedno zapjevali na svadbi

Pjevačica Šejla Zonić objavila je sinoć na društvenim mrežama kako je u...

Magazin

Prije 27 godina bh. glumac Davor Dujmović izvršio samoubistvo

Na današnji dan 1999. godine, bosanskohercegovački glumac Davor Dujmović izvršio je samoubistvo....

Biznis

Ljubuški rani krumpir bilježi prosječnu sezonu, cijene niže nego lani

Ljubuški rani krumpir, jedan od prvih poljoprivrednih proizvoda u Bosni i Hercegovini...

Bosna i HercegovinaVijesti

Požar na nepristupačnom terenu kod Jablanice još nije stavljen pod kontrolu

Šumski požar na području Pisvira kod Jablanice i dalje je aktivan, a...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bosanci i Hercegovci u Austriji čuvaju identitet domovine

U austrijskom gradu Linzu večeras je održana tradicionalna manifestacija „Sevdah na Dunavu“,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Dan bijelih traka: Sjećanje na 3.176 ubijenih Prijedorčana

Danas se obilježava Dan bijelih traka, u znak sjećanja na 3.176 ubijenih...

Sport

Vaso Bakočević šokantno nokautiran: Hrvatski borac na debiju jednim udarcem ugasio “Psiha”

Jedna od najvećih i najpopularnijih zvijezda regionalne borilačke scene, Vaso “Psycho” Bakočević,...

Smrtovnice

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati

TOPALIĆ (Fehim) RAZIJA 01.06.2026. u 18:00 sati