Početna -Ne Propusti Predstavljeni mladi sportisti koji će predstavljati BiH na YOG-u

Predstavljeni mladi sportisti koji će predstavljati BiH na YOG-u

36

Na Olimpijskim igrama mladih (YOG), koje će biti održane u Buenos Ariesu (Argentina) od 6. do 18. oktobra, predstavnici Bosne i Hercegovine takmičit će se u atletici, plivanju i streljaštvu, a bh. tim čini 11 članova, od kojih šest sportista, tri trenera, mlada ambasadorica i šef Misije.

Bosnu i Hercegovinu će na toj prestižnoj sportskoj smotri u atletici predstavljati Aleksandra Roljić i Jovan Rošić (disciplina 400 m), u plivanju Emina Pašukan (50, 100, 200 m, prsno), Tina Tadić (200 m, prsno) i Fatih Tahirović (50 m, delfin), a u streljaštvu Amar Dizdarević (zračna puška, 10 m).

S bh. takmičarima u Bueos Aires putuju i njihovi treneri Goran Panić (atletika), Goran Grahovac (plivanje) i Edin Fazlija (streljaštvo), te mlada ambasadorica, proslavljena bh. džudistkinja Aleksandra Samardžić te Said Fazlagić, šef Misije i generalni sekretar Olimpijskog komiteta BiH.

Istaknuto je to danas na pres-konferenciji Olimpijskog komiteta BiH (OKBiH) na kojoj je predstavljen bh. tim, te još jednom potcrtana važnost sudjelovanja bh. predstavnika na velikim sportskim takmičenjima, a o čemu su govorili mladi sportisti, kao i čelnici OKBiH Marijan Kvesić i Izet Rađo.

Uz Rađu i Kvesića, članovima bh. sportske ekspedicije pozdrave i izraze podrške uputio je i predsjednik OKBiH Siniša Kisić, koji usljed bolesti nije mogao prisustvovati događaju.

Članovi mladog tima iskazali su zahvalnost Olimpijskom komitetu BiH za pruženu priliku, uz očekivanje da će dostojno predstavljati zemlju i pokazati se u najboljem izdanju te ostvariti dobar plasman.

Aleksandra Samardžić, istaknuta bh. džudistkinja koja je na YOG-u prije četiri godine osvojila medalju, kazala je kako će u ulozi mlade ambasadorice biti ‘pri ruci’ mladim bh. sportistima i maksimalno podržati aktivnosti bh. tima.

Inače, OKBiH je, uz tehnički segment i organizaciju svih planskih aktivnosti, podržao odlazak i nastup mladih bh. sportista s 15.000 američkih dolara koji su osigurani putem projekta stipendija.

Treće ljetnje olimpijske igre mladih bit će održane od 6. do 18. oktobra u Buenos Airesu.

Olimpijske igre mladih predstavljaju izuzetan sportski događaj kojim se, pored sportskih takmičenja, promoviraju – jedinstveni kulturni i obrazovani program (CEP), uključujući pet glavnih tema: Olimpizam, Društvena odgovornost, Razvoj vještina, Izražavanje i blagostanje, Zdravi stilovi života.

Ovogodišnje izdanje YOG-a okupit će 3.998 sudionika 206 zemalja, a bit će održano u četiri tematska parka koji se nalaze u različitim delovima Buenos Airesa, u skladu sa pravilima MOK-a.

Svojevrstan kuriozitet predstavlja činjenica da će prvi put na ovim igrama sudjelovati jednak broj predstavnika oba spola (po 1.999).

Programom ljetnjih olimpijskih igara mladih obuhvaćena su takmičenja u 37 sportova koji su zastupljeni i na Olimpijskim igrama.

Kao i Olimpijske igre, Olimpijske igre mladih održavaju se svake četiri godine. Prve ljetnje olimpijske igre mladih održane su u Singapuru 2010. godine, dok su prve zimske olimpijske igre mladih održane u Austriji 2012. godine.

Ceremonija otvaranja ljetnjih olimpijskih igara mladih predviđena je za u subotu, 6. oktobra, a naredni YOG će biti održan u Lausanni 2020. godine (zimsko izdanje).

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Novo pravilo na crnogorskom primorju, kazne do 500 eura

Nova uredba predviđa novčane kazne za turiste i građane koji se u...

Sport

Haris Tabaković će sve dati da ostvari san i zaigra na Mundijalu

Cijenjeni njemački novinar Florian Plettenberg objavio je danas na “X” da je...

Visoko

Isplaćena druga rata boračkih stipendija za 1.327 korisnika

Vlada Zeničko-dobojskog kantona osigurala je sredstva i izvršila isplatu druge rate stipendija...

IstaknutoSportVisoko

RK Bosna Visoko protiv Izviđača igra ključnu utakmicu za opstanak

Pred rukometašima Bosne Visoko Ekoenergija nalazi se jedna od najvažnijih utakmica sezone....

Bosna i HercegovinaVijesti

Amidžić nakon urušavanja mosta: Po šesti put pokušavamo otvoriti novi GP Gradiška

Ministar finansija Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić oglasio se na društvenim mrežama...

Magazin

Jakov Jozinović u rekordnom roku rasprodao Beogradsku arenu

Jakov Jozinović je, nakon deset rasprodanih koncerata u beogradskom Sava Centru, za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Ugrađena totalna proteza kuka trudnici u osmom mjesecu trudnoće

Zahvaljujući timskom radu ljekara Klinike za ortopediju i traumatologiju i Klinike za...

Crna HronikaIstaknuto

Nakon porodične tragedije u Kiseljaku ostali muk, tuga i prazna kuća

Kiseljak je danas obavijen tugom i tišinom nakon što je mještane, ali...