Početna Bosna i Hercegovina Predstavnički dom usvojio prijedlog budžeta FBiH

Predstavnički dom usvojio prijedlog budžeta FBiH

56

Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvoji je prijedlog budžeta FBiH sa 54 glasa za, šest suzdržanih i 29 glasova protiv.

Pred sjednicu stiglo je izjašnjenje Vlade FBIH o amandmanima. Vlada FBIH je odbila sve amandmane, njih 41 u potpunosti, a odbijanje je potvrdio i Predstavnički dom.

Opozicija je tokom rasprave tvrdila da se Vlada FBiH ponaša bahato jer je zastupnicima dala kratak rok za razmatranje budžeta te da ne vide suštinska rješenja za penzionere i onkološke pacijente.

Zamjerke su da da budžet nije socijalni, ni razvojni, već stranački, da je budžet potrošački, ali za javni sektor. Opozicija je očekivala više izdavanja za kategoriju oboljelih od karcinoma, budući da je budžet rekordni te insistira da dodijeli novac humanitarnim organizacijama, posebno Pomozi.ba.

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić je na vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Federalnog parlamenta, obrazlažući Prijedlog budžeta za 2025. godinu u visini od 8.248.547.700 KM, kazao da su prošlu godinu uspjeli zavšiti bez rebalansa te da su planirali sredstva za sve namjene koje smatraju veoma važnim.

Istakao je da je planirano 50 miliona za pomoć poplavljenim područjima, 100 miliona KM za subvenciju i refundaciju malim i srednjim preduzećima kada je u pitanju odluka o minimalnoj plaći, kao i 200 miliona KM kantonima te 50 miliona KM gradovima i općinama.

– Iako je završen Zakon o finansijskoj konsolidaciji zdravstvenih ustanova, za to smo predvidjeli 45 miliona KM. Nećemo se zadržati samo na kliničkim centrima, već u dogovoru s Vladom USK, planiramo ove godine izdvojiti sredstva za javno-privatno partnerstvo u Kliničkoj bolnici USK – kazao je.

Navodi da su ostale predviđene stavke za rekonstrukciju sportskih terena i dvorana za kulturu.

– Uz sredstva koja smo planirali 337 miliona KM za Fond penzijsko-invalidskog osiguranja, izdvojili smo značajna sredstva za socijalna davanja, posebno za osobe sa invaliditetom. Izdvajanjem svih ovih stavki smo napravili određene iskorake – kazao je.

Istakao je da prvi put imaju sinergiju s udruženima poljoprivrednika i planiran je najveći budžet od 183 miliona KM.

Federalni ministar finansija Toni Kraljević danas je obrazlažući Prijedlog budžeta za 2025. godinu pred zastupnicima kazao da budžet iznosi 8.248.547.700 KM te da je veći za 773,7 miliona ili deset posto u odnosu na prethodnu godinu.

Možda vas zanima

Sport

Željezničar sklopio saradnju sa Adidasom: Tri pruge opet na Grbavici

Fudbalski klub Željezničar sklopio je saradnju sa Adidasom, koji će postati zvanični...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Vlada FBiH uplatila milione za rudare Zenice: 27 bivših radnika konačno bliže penziji

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uplatila je na račun Zavisnog društva Rudnik...

Bosna i HercegovinaVijesti

SDA kritikuje zaduženje FBiH od 800 miliona eura: “Građane guraju u dužničko ropstvo”

Zaduženje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na Londonskoj berzi za 800 miliona...

Crna Hronika

Pješak poginuo u naletu automobila

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u četvrtak navečer na magistralnom putu...

Crna HronikaIstaknuto

Poznat identitet vođe narkobande koji je više od 100 kilograma droge pokušao iz Ploča prebaciti u BiH

Državljanin Srbije Dragan Vasić uhapšen je u akciji SIPA-e i hrvatskog USKOK-a...

SvijetVijesti

Milioni hadžija napuštaju Mekku nakon završetka hadža

Hiljade muslimana počele su u petak napuštati sveti grad Mekku nakon što...

Visoko

Podrška Ministarstva za boračka pitanja ZDK nastupu na Svjetskom prvenstvu u ribolovu

U prostorijama Ministarstva za boračka pitanja organizovan je radni sastanak sa predstavnicima...

Bosna i HercegovinaVijesti

U aprilu u Federaciji BiH smanjen broj nezaposlenih

Na evidencijama kantonalnih službi za zapošljavanje u Federaciji BiH krajem aprila bilo...