Početna Bosna i Hercegovina Preliminarni rezultati popisa u BiH u januaru sljedeće godine

Preliminarni rezultati popisa u BiH u januaru sljedeće godine

39

Nepravilnosti vezane za popis stanovništva u Bosni i Hercegovini bile su najizraženije u entitetu Republika Srpska gdje je faktički skrivan popisni materijal u cilju onemogućavanja popisa Bošnjaka, posebno onih koji su prisustvovali popisu, a privremeno boravili u inostranstvu, kazao je danas Sejfudin Tokić iz koalicije “Bitno je biti Bošnjak”.

“Bilo je i otvorenih onemogućavanja da se ti državljani, građani BiH popišu, do prijetnji tim ljudima. Takve prijetnje su dolazile čak iz samog vrha RS-a, od predsjednika RS-a, zatim od nekih ljudi koji su se predstavljali kao stručnjaci u tumačenju zakona”, pojasnio je Tokić.

Prema njegovim riječima, Bošnjaci su ipak izdržali sve te pritiske i na određen način se uspio popisati najveći broj ljudi.

“Mi, pored svih tih manjkavosti i različitih manipulacija tokom, u pretpopisnom periodu ali i nakon popisnog perioda, možemo govoriti da bi ovaj popis ipak mogao dati koliko-toliko realnu sliku stanovništva u BiH nakon 22 godine”, kazao je Tokić i dodao da “vjeruje da će BiH već u januaru imati preliminarne podatke o etničkoj strukturi stanovništva”.

Tokić je upozorio da “još nije sve završeno” i da će još biti manipulacija.

“Namjere onih koji su na ovom popisu toliko insistirali na etničkom izjašnjavanju, bile su da, na određen način, izmanipulišu čitav popis i pokušaju ga iskoristiti za one nakane, u kojima nisu uspjeli tokom agresije, a to je slabljenje BiH i slabljenje Bošnjaka.”

“Statistika je tačan zbir netačnih podataka i realno ne možemo imati 100 postotnu sliku, realnu sliku stanja u BiH”, kazao je Tokić odgovarajući na novinarsko pitanje o tome koliko će popis pokazati realnu sliku stanja u Bosni i Hercegovini.

(VISOKOIN.COM/AA)

Možda vas zanima

Ova bi godina mogla biti najtoplija od kada postoje mjerenja

Požari haraju dijelovima Sjeverne Amerike i Evrope, smrtonosni toplotni talasi pogađaju gradove,...

Tešanj i Usora potpisali sporazum o zajedničkom ulaganju u Stadion Jošik u Tešanjci

Načelnici općina Tešanj i Usora potpisali su danas sporazum o zajedničkom ulaganju...

Uhapšen Aleksandar Nikolić: Osumnjičen za pomaganje u pokušaju ubistva Davora Dabića

Pripadnici Policijske uprave Istočno Sarajevo uhapsili su Aleksandra Nikolića iz tog grada...

KOPRIVICA MILUTIN-MIRA 05.08.2026. u 16:00 sati

Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore na Googleu

Novinarka televizije BN napadnuta kod Doboja: “Ženska osoba je skočila na mene, istrčala sam vrišteći”

Novinarka BN televizije Vesna Vukmirović fizički je napadnuta jutros, 4. augusta, u...

MUP KS predstavio helikoptersku jedinicu, a sada traži pilotske usluge: Spiskat će još 1,2 miliona KM

MUP Kantona Sarajevo donio je odluku o pokretanju postupka javne nabavke pilotskih...

Edin Džeko: Ovo vjerovatno jeste posljednja moja sezona

Iskusni napadač na press konferenciji je poručio da i sa 40 godina...

Održan sastanak o Novoj Željezari, pregovori se nastavljaju sutra

U sjedištu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine u Sarajevu danas je održan...