Početna Istaknuto Premijerom filma “Poljubite budućnost” večeras počinje 29. Sarajevo Film Festival

Premijerom filma “Poljubite budućnost” večeras počinje 29. Sarajevo Film Festival

1

U glavnom gradu Bosne i Hercegovine, sve je spremno za spektakl godine, a riječ je naravno o 29. Sarajevo Film Festivalu koji će se održati od 11. do 18. augusta.

29. Sarajevo Film Festival, danas, 11. augusta otvara film Poljubite budućnost (KISS THE FUTURE) u režiji Nenada Čičina-Šaina.

Film će biti prikazan u sklopu programa Open Air.

Producenti filma Poljubite budućnost su Matt Damon i Ben Affleck za Pearl Street Films i Sarah Anthony za Good Wolves Production. Izvršni producenti filma su Drew Vinton, Madison Ainsley, Alan Moloney, Jennifer Pitcher, Nenad Čičin-Šain i Bill S. Carter. Film je finansirao FIFTH SEASON i savjetovao filmski tim.

Također, od 11. do 18. augusta, u datumima održavanja 29. Sarajevo Film Festivala, u filmskim projekcijama na otvorenom imat će priliku uživati i publika u Mostaru u Tuzli.

Projekcije u Mostaru se održavaju četvrtu godinu zaredom, a od ove godine po prvi put i u Tuzli, zahvaljujući partnerstvu s kompanijom Bingo Group.

Kao što je ranije kazao direktor Sarajevo Film Festivala, Jovan Marjanović, ove godine nas očekuje devet uružbanih festivalskih dana, s posebnim osvrtom na film koji otvara obogodišnji Festival.

“Moram se zahvaliti na podršci koju Vlada Kantona Sarajevo pruža Festivalu, podrška je sistemska i strateška, međutim kada ona rezultira nečim kao što je film koji ove godine otvara Festival, a to je Poljubite budućnost, to zaista pokazuje kako stvari u sinergiji mogu dobro da funkcionišu, posebna je čast da Festival otvara film u takvoj produkciji, na takvu temu”, rekao je Marjanović.

Film Poljubite budućnost će biti prikazan u sklopu Open Air programa Sarajevo Film Festivala. Ovaj dokumentarni film je imao specijalnu gala premijeru na Međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu 2023. i Tribeca film festivala u New Yorku, kao CPHDOX – festivala dokumentranog filma u Copenhagenu”, poručio je Marjanović.

U programu Open Air naći će se filmovi: Adaptacija, Spikea Jonzea, Asteroid City Wesa Andersona, Bosanski lonac Pave Marinkovića, Hotel Pula Andreja Korovljeva, Kajmak Milche Manchevskog, Klub Zero Jessice Hausner, Kraljevstvo životinja Thomasa Cailleya, Opalo lišće Akija Kaurismäkija, Prošli životi Celine Song, Samo kad se smijem Vanje Juranić, Sirin Senada Šahmanovića, Smrt djevojčice sa žigicama Gorana Kulenovića, Umri prije smrti Ahmeda Imamovića i Zaista, nikad nisi bio ovdje Lynne Ramsay”.

Ovo je najljepši period u godini za Sarajevo, a vjerujemo da Sarajlije sa uzbuđenjem čekaju festivalske čari.

Grad je preplavljen turistima, a prema procjenama organizatora, ovogodišnji SFF će okupiti oko 30.000 posjetilaca. Uprava policije MUP-a Kantona Sarajevo, kao i prethodnih godina, u saradnji s organizatorima i drugim nadležnim institucijama poduzima neophodne mjere u cilju sigurnog održavanja svih festivalskih aktivnosti na 20 lokacija, za koje će biti angažovan dovoljan broj policajaca”, kazala je ranije za portal Radiosarajevo.ba Mersiha Novalić, portparolka MUP-a KS.

Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Bajkeri velikog srca: MK Karo obradovao mališane u Visokom

Članovi Moto kluba Karo danas su obradovali mališane širom Visokog podjelom novogodišnjih...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

FBiH ukida otkup kazne za teška djela, RS ostaje pri diskrecionom modelu

Federacija BiH ukida mogućnost otkupa kazne za pedofiliju, trgovinu ljudima i seksualno...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Veterinarska inspekcija uputila apel: Evo gdje kupovati domaće životinje

Veterinarska inspekcija sa područja grada Istočno Sarajevo je, povodom pojave bruceloze, apelovala...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Preminuo vlasnik jedne od najvećih farmi ovaca u BiH i ugledni poljoprivrednik Perica Romić

Perica Romić, nekadašnji načelnik Kupresa, preminuo je jučer u 42. godini života....

Magazin

Emina Jahović stiže u Sarajevo, rasprodane karte za Dom mladih

Emina Jahović, jedna od najoriginalnijih kantautorica na ovim prostorima, izazvala je veliku...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bivši direktor “Bosnalijeka” Nedim Uzunović osuđen na 10 godina zatvora

Prema prvostepenoj presudi Suda BiH, Uzunović je proglašen krivim i osuđen na...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Tajno su izvukli Slavka Aleksića iz BiH jer je on ključni svjedok Vučićeve prošlosti na Jevrejskom groblju

Beogradski advokat i politički aktivista Čedomir Stojković iznio je danas teške optužbe...

IstaknutoMagazin

Vještina na djelu: Pogledajte kako piloti slijeću na sarajevski aerodrom

Na društvenim mrežama pojavio se snimak slijetanja aviona na sarajevski aerodrom u...