Početna Magazin Preminuo Nihad Jusufhodžić, jedan od osnivača i prvi bas gitarista benda Divlje jagode

Preminuo Nihad Jusufhodžić, jedan od osnivača i prvi bas gitarista benda Divlje jagode

313

Nihad Jusufhodžić, jedan od osnivača i prvi bas gitarista benda Divlje jagode, preminuo je u Bihaću. Tokom proteklih mjeseci bio je na liječenju u Kantonalnoj bolnici u Bihaću, gdje su brojni građani darivali krv kako bi mu pomogli.

Vijest o njegovoj smrti izazvala je brojne reakcije, posebno među članovima i saradnicima benda. Anto Janković oprostio se emotivnom porukom u kojoj je istakao dugogodišnje prijateljstvo i zajednički rad.

„Danas me zatekla vijest koju je teško prihvatiti… Otišao je moj prijatelj Nihad Jusufhodžić, čovjek s kojim sam dijelio ne samo pozornicu, nego i dio života kroz Divlje jagode. Zajedno smo svirali, smijali se i prolazili kroz sve ono što muzika i pravo prijateljstvo mogu donijeti. Te uspomene zauvijek će ostati sa mnom. Hvala ti na svemu što si bio i što si ostavio iza sebe. Počivaj u miru, prijatelju“, napisao je Janković.

Zele Lipovača je ranije, uz objavljenu fotografiju, Jusufhodžića opisao kao iskrenog i vjernog prijatelja, s kojim ga veže poznanstvo još iz srednjoškolskih dana.

Jusufhodžić je bio dio sarajevske rok scene od ranih sedamdesetih godina. Godine 1972. svirao je bas gitaru u grupi Zenit, s kojom je dvije godine kasnije nastupio na festivalu BOOM ‘74 u Ljubljani, gdje su izveli pjesmu „Stara je kuća prazna“. Nakon toga, zajedno sa Seadom Lipovačom i Antom Jankovićem osniva grupu Divlje jagode. U bendu je učestvovao u snimanju prvih singlova i debitantskog albuma iz 1978. godine. Među tim izdanjima nalaze se pjesme „Jedina moja“, „Rock ‘n’ Roll“, „Moj dilbere“, „Prijatelj“, „Patkica“, „Kad bi vi, gospođo“, „Nemam ništa protiv“ i „Bit će bolje“.

Njegov rad i uloga u ranim fazama benda ostavili su trag na regionalnoj muzičkoj sceni.

Možda vas zanima

IstaknutoVisoko

Sve veći interes za historiju i kulturu: Stotine učenika posjetile Zavičajni muzej Visoko

Zavičajni muzej Visoko bilježi značajan porast organizovanih školskih i edukativnih posjeta tokom...

Vijesti

Blanuša: Ja sam kandidat za predsjednika Republike Srpske, konačna odluka 7. juna

Glavni odbor Srpske demokratske stranke će na sjednici 7. juna donijeti konačnu...

Sport

Đokovića zbog poraza u Parizu čeka veliki pad na ATP listi

Novak Đoković završio je nastup na ovogodišnjem Roland Garrosu već u trećem...

Crna Hronika

Uhapšen muškarac zbog prijetnji MUP-u RS preko Facebooka

Prijedorska policija uhapsila u četvrtak (28. maja) D.Ć. iz Prijedora zbog sumnje...

BiznisSvijet

Sarajevski Euro-Asfalt dobio posao u projektu od milijardu eura u Evropskoj uniji

U Rumuniji je potpisan ugovor za izgradnju prve dionice autoputa A8 Târgu...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zbog požara kod Jablanice zatražena pomoć helikoptera Oružanih snaga BiH

Zbog aktivnog požara borove šume na nepristupačnom terenu u rejonu Pisvira kod...

Kuća i vrtLifestyle

Navike zbog kojih će vaš dom uvijek izgledati sređeno

Tajna sređenog doma leži u malim, gotovo neprimjetnim navikama koje se ponavljaju...

Lifestyle

Trik za rashlađivanje sobe tokom vrućih noći bez klime

Ako vam je tokom noći prevruće i teško zaspite, posebnodanima kada dnevne...