Početna Istaknuto PREUZELI KONTROLU Ukrajinci: Ruski agresor zauzeo nuklearku u Zaporožju koju je granatirao i zapalio

PREUZELI KONTROLU Ukrajinci: Ruski agresor zauzeo nuklearku u Zaporožju koju je granatirao i zapalio

23

Sistemi i elementi važni za sigurnost nuklearnih elektrana su u ispravnom stanju, Do sada nisu zabilježene promjene u statusu zračenja, stoji u priopćenju

Ukrajina saopćila da je Rusija preuzela kontrolu nad područjem nuklearne centrale Zaporožje.
Ukrajinska novinska agencija Ukrinform objavila je da je područje nuklarke Zaporožije okupirala ruska vojska, pozivajući se na objavu Državnog inspektorata za nuklearnu regulaciju Ukrajine.

Informaciju je podijelio na društvenim mrežama i ukrajinski parlament.
Ukrajinski inspektorat za nuklearnu energiju objavio je kako sami reaktori nisu oštećeni. Oštećena je, kako su naveli, reaktorska komora bloka br. 1, što ne utječe na sigurnost bloka.
Sistemi i elementi važni za sigurnost nuklearnih elektrana su u ispravnom stanju, Do sada nisu zabilježene promjene u statusu zračenja, stoji u priopćenju.
Radi se o najvećoj elektrani u Evropi. Na snimcima sigurnosnih kamera elektrane u noćnim satima, na području elektrane zabilježene su eksplozije.


Nakon eksplozija, izbio je požar.

Gradonačelnik Enerhodara Dmitrij Orlov, gdje se nalazi elektrana, pozvao je sinoć na hitan prekid napada na elektranu.
Nije došlo do promjene u nivou radijacije u području elektrane u kojoj je izbio požar, rekao je zvaničnik pres-službe Zaporoške nuklearne elektrane Andrej Tuz.

Aleksandr Strauh, načelnik vojne uprave Zaporoške oblasti, izjavio je da je vatrogascima bio dozvoljen ulazak u područje elektrane kako bi ugasili požar.

Nuklearna elektrana Zaporožje poznata je kao najveća nuklearna elektrana u Evropi i jedna od 10 najvećih nuklearnih elektrana na svijetu.

Ukrajina, koja ima 15 aktivnih nuklearnih reaktora u četiri postrojenja u zemlji, obezbjeđuje oko polovinu svoje električne energije iz ovih elektrana.


Možda vas zanima

InternetTehno

Instagram najavio: Šalju upozorenja roditeljima ako djeca ovo pretražuju

“Instagram” će obavijestiti roditelje ako njihov tinejdžer više puta pretražuje termine vezane...

SvijetVijesti

EU uvela nova pravila za male pakete: Ukida se oslobođenje od carine za pošiljke do 150 eura

Vijeće Evropske unije službeno je odobrilo nova carinska pravila za male pakete...

Bosna i HercegovinaVijesti

Uhapšene vaspitačice koje se sumnjiče da su zlostavljale dječaka u vrtiću “Bambini”

Vaspitačice vrtića “Bambini” iz Hadžića koje se sumnjiče da su izvršile psihičko...

Bosna i HercegovinaVijesti

Vlada ZDK podržat će izgradnju Centralnog šehidskog spomen-obilježja u Doboju

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i ministar za boračka pitanja ZDK Adnan...

Visoko

INCIDENT U VISOKOM: Dijete povrijeđeno nakon napada psa u školi

U krugu Osnovne škole Osnovna škola Kulin Ban u Visokom danas je,...

SvijetVijesti

Zakoni sve stroži: Švedska se rješava kriminalnih migranata

Švedska planira znatno olakšati protjerivanje stranaca koji počine krivična djela. Od 1....

IstaknutoSport

Ronaldo izgovorio “bismillah” pa postigao 965. gol u karijeri

Portugalski superstar Cristiano Ronaldo nastavlja da trese mreže u Saudijskoj Arabiji gdje...