Početna Bosna i Hercegovina Prevent ulazi na njemačko tržište namještaja vrijedno 80 milijardi eura!

Prevent ulazi na njemačko tržište namještaja vrijedno 80 milijardi eura!

43

Vlasnik „Preventa“ NIJAZ HASTOR pripremio je teren za ulazak u biznis s proizvodnjom namještaja za njemačko i evropsko tržište: Slobodna Bosna donosi pojedinosti ove velike akvizicije i otkriva poslovne planove „Preventa“ u proizvodnji namještaja.

Poslovnu zajednicu BiH prilično je iznenadila vijest da je vodeći proizvođač autodijelova u regiji, sarajevski Prevent, preuzeo njemačku firmu Machalke i najavio ulazak u biznis s proizvodnjom namještaja. Tim prije što je akvizicija protekla diskretno, bez ikakvih prethodnih nagovještaja i medijske pompe. Vijest je lansirana tek nakon što je transakcija okončana, kada je na oficijelnim stranicama Preventa objavljen javni poziv direktora firme Machalke Huberusa Klaesa, kojim je pozvao proizvođače namještaja u BiH na poslovnu suradnju upućujući ih na kontakt s novim vlasnikom firme, sarajevskim Preventom.

STUDIOZNA PRIPREMA AKVIZICIJE

Detalji transakcije još su uvijek nepoznati, pored ostalog i zbog toga što je operaciju preuzimanja Machalke vodio vlasnik Preventa Nijaz Hastor iz svog centralnog ureda smještenog u Wolfsburgu i što je tek najuži tim njegovih suradnika u Sarajevu bio upoznat s cijelim planom. Među njima su Amir Jazvin, predsjednik uprave Prevent grupacije u BiH, i Adnan Smailbegović, direktor Preventove proizvodne divizije, koji su za Slobodnu Bosnu otkrili najvažnije detalje ambicioznog poslovnog plana Preventovog ulaska u biznis s proizvodnjom namještaja.


Mada se na prvi pogled ne čini tako, ulazak Preventa u biznis s namještajem detaljno je planiran i pripreman skoro četiri godine unazad, kada je u Visokom osnovan relativno mali proizvodni pogon pod nazivom Prevent interion, specijaliran za izradu interijera brodova i jahti, i kada je Preventova tvornica kože, također u Visokom (Prevent Leder) uspostavila čvrstu poslovnu suradnju s Ikeom, globalnim liderom u proizvodnji i plasmanu namještaja. Preventova kožara spada u red najvećih i najmodernijih pogona za preradu prirodne kože na prostoru jugoistočne Evrope, s dnevnim kapacitetom od 3.000 koža.

No, ono po čemu se Pereventova kožara razlikuje od većine ostalih u Evropi jest proizvodnja ekološki prihvatljive kože bez upotrebe kroma koji je štetan za ljudsko zdravlje. Koža „krom free“ zadovoljava najviše ekološke standarde zapadne Evrope i namještaj od ove kože potpuno je potisnuo jeftini namještaj s Dalekog istoka koji ne zadovoljava suvremene ekološke standarde. To je i opredijelilo švedsku Ikeu da kožu za presvlačenje namještaja kupuje u BiH ( 50.000 kvadratnih metara godišnje) a ne na Dalekom istoku, gdje je neuporedivo jeftinija.

Osim moderne kožare, Prevent je također u Visokom instalirao velike tkalačke strojeve za proizvodnju platna. Riječ je o impresivnim kapacitetima dovoljnim za proizvodnju 10 miliona kvadratnih metara platna godišnje, što višestruko prevazilazi trenutne potrebe Preventa u proizvodnji automobilskih prevlaka.

(VisokoIN/Slobodna Bosna)


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Pogledajte reakciju OV Centar na odbijenicu Lidlu: ‘Desilo se to da je Dževad konj!’

Rukovodstvo OV Centar, sudeći prema objavljenom snimku, ostalo je šokirano ishodom glasanja...

Bosna i HercegovinaVijesti

Premijer Nikšić sa Esmom Alić: Nastavak podrške uspješnim bh. skijašima

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić sastao se danas, u sjedištu...

Sport

SP 2026: Nikad teži posao za skupljače sličica

Za generacije nogometnih navijača, nijedno Svjetsko prvenstvo ne bi bilo potpuno bez...

Bosna i HercegovinaVijesti

Javno saslušanje rukovodstva BHANSA-e 18. maja

Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine,...

IstaknutoVisoko

Politička scena u Visokom pred promjenama: Hoće li biti prijevremeni izbori?

Ukoliko se potvrde informacije da bi aktuelni gradonačelnik Visokog Mirza Ganić mogao...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Advokatica Vasvija Vidović zatvorsku kaznu zamijenila novčanom

Sarajevska advokatica Vasvija Vidović koju je Sud Bosne i Hercegovine osudio za...

Bosna i HercegovinaVijesti

U FBiH u martu 73.297 turista: Ostvareno 140.390 noćenja, najviše gostiju iz Hrvatske

Ukupan broj dolazaka turista u martu 2026. godine u Federaciji BiH iznosio...

IstaknutoSport

Demirović se oglasio nakon što je častio navijače: “Ovo je najljepša stvar koja mi se desila u životu, morao sam…”

Reprezentativac Bosne i Hercegovine Ermedin Demirović još jednom je pokazao koliko mu...