Početna Biznis Prihodi UIOBiH 2 milijarde i 939 miliona KM, od akciza na gorivo 120 miliona KM

Prihodi UIOBiH 2 milijarde i 939 miliona KM, od akciza na gorivo 120 miliona KM

2

Prihodi od indirektnih poreza u Bosni i Hercegovini u proteklih pet mjeseci ove godine iznosili su dvije milijarde i 939 miliona KM i veći su za 250 miliona KM ili 9,3 posto u odnosu na isti period 2017., potvrđeno je danas iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO). Preciziraju da je samo u maju prikupljeno 650 miliona KM indirektnih poreza, što je za 73 miliona KM više u odnosu na maj 2017. godine.

Iz sredstava koje prikupi UIO sa više od 80 posto finansiraju se svi nivoi vlasti u BiH: država, etiteti, Brčko Distrikt, kantoni u FBiH i općine u cijeloj BiH.

Nakon izvršenih povrata PDV-a u iznosu od 554 miliona KM, neto prikupljeni prihodi za pet mjeseci, koji su otišli u raspodjelu korisnicima, iznosili su dvije milijardu i 388 miliona KM i veći su za 200 miliona KM ili za 9,1 posto u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili u istom periodu 2017.

Za finansiranje državnih institucija raspoređen je iznos od 306 miliona KM. Ostatak sredstava uplaćen je na račun Federacije BiH i to milijardu i 272 miliona KM, Republike Srpske 637 miliona KM i Brčko Distrikta 71 milion KM.


I po osnovu posebne putarine za izgradnju autoputeva (0,10 KM), koja se naplaćivala u mjesecu januaru 2018. godine, Federacija BiH je dobila dodatnih 6,5 miliona KM, Republika Srpska 4,3 miliona KM i Distrikt Brčko 0,2 miliona KM.

U saopćenju UIO se podsjeća da je od početka februara 2018. godine, od kada su u primjeni izmjene i dopune Zakona o akcizma u BiH i od kada se naplaćuje posebna putarina u iznosu od 0,25 KM po litri derivata koji se proda na tržištu BiH, otvoren poseban podračun Jedinstvenog računa.

-Na ovom podračunu trenutno se nalazi 97 miliona KM namijenskih sredstava za izgradnju autoputeva i za izgradnju i rekonstrukciju ostalih puteva u BiH. Ovo su sredstva prikupljena u februaru, martu i aprilu, a uskoro će se ovim sredstvima dodati i prihodi prikupljeni u maju 2018. godine, tako da se očekuje iznos veći od 120 miliona KM – navode iz UIO.

Raspodjela prihoda od posebne putarine za izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju ostalih puteva u BiH, UIO će izvršiti nakon što Upravni odbor dosnese odluku o koeficijentima za raspodjelu ovih prihoda korisnicima.


Možda vas zanima

SvijetVijesti

Kriza nezaposlenosti u Njemačkoj

Njemačka Savezna agencija za zapošljavanje upozorila je da su izgledi za pronalaženje...

Vijesti

Hladna jutra i mraz: Kakvo nas vrijeme očekuje uoči i tokom Nove godine

Bosnu i Hercegovinu u narednim danima očekuje stabilno, ali hladno vrijeme, uz...

Bosna i HercegovinaVijesti

Okončana dramatična potraga na Bjelašnici: Pronađene izgubljene osobe – “Kreću se prema vozilima”

Gorska služba spašavanja Stanica Sarajevo uspješno je okončala dramtični potragu na Bjelašnici....

Crna HronikaVijesti

Braća “Dalton” ostaju iza rešetaka zbog krađe 110 hiljada KM

Elvir i Zijad Jusufović iz Ilijaša, u javnosti poznati kao “braća Dalton”,...

Biznis

FBiH otvara vrata stranim radnicima: Šta predviđa novi zakon

Na narednoj sjednici pred poslanicima Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH trebao bi...

SvijetVijesti

Meteorolog šokirao region: Stižu zima i snijeg kakvi nisu viđeni u posljednjih 40 godina

Najnoviji meteorološki proračuni ukazuju na mogućnost povratka zime kakvu Srbija nije iskusila...

Vijesti

Predložen pritvor za Ajanovića, mjere zabrane za Hakalović

Danas bi trebalo biti održano ročište Muhamedu Ajanoviću i Dalili Hakalović, koji...

SvijetVijesti

Napadi na Ukrajinu, Poljska zatvorila aerodrome i podigla avione

Ruske snage su napale tokom noći i jutra grad Kijev i nekoliko...