Početna Bosna i Hercegovina Prijedor se danas sjeća: Na rukama su nosili bijele trake, samo zbog imena

Prijedor se danas sjeća: Na rukama su nosili bijele trake, samo zbog imena

18

Mirnom šetnjom sa bijelom trakom oko lijeve ruke i ove godine obilježit će se Dan bijelih traka u Prijedoru i svim drugim mjestima širom Bosne i Hercegovine.

Obilježavanje Dana bijelih traka je podsjećanje na 31. maj 1992. godine kada je Krizni štab općine Prijedor primorao nesrpsko stanovništvo da svoje kuće i stanove označe bijelim zastavama, a ukoliko se kreću gradom da moraju nositi bijelu traku oko ruke. Ubijeno je 3.176 osoba među kojima je bilo 102 djece.

Dan bijelih traka – 31. maj će i danas biti obilježen simboličnom mirnom protestnom šetnjom Prijedorčana kroz prijedorsko šetalište i na Gradskom trgu. Najavljeno je obilježavanje u cijeloj Bosni i Hercegovini, ali i mnogim gradovima širom svijeta.

U Prijedoru su nesrpsko stanovništvo pozvali putem Radija Prijedor pozvali da svoje stanove i kuće označe bijelim zastavama, a prilikom šetnje da na ruke stavljaju bijele trake.


“Građani srpske nacionalnosti, pridružite se svojoj vojsci i policiji u potjeri za ekstremistima. Ostali građani, muslimanske i hrvatske nacionalnosti, moraju na svoje kuće i stanove izvjesiti bijele zastave i na ruke staviti bijele trake. U protivnom, snosit će teške posljedice”, poruka je koja je preko Radija Prijedor.

Zločini u Prijedoru su počeli napadima srpskih snaga na bošnjačka naselja na Mataruškom brdu 22. maja, zatim napadima na Kozarac 24. maja te otvaranjem logora Keraterm, Omarska i Trnopolje između 26. i 30. maja.

Za zločine počinjene na prijedorskoj opštini do sada je doneseno 56 presuda i otkriveno je preko 400 masovnih grobnica, među kojima je i Tomašica, najveća masovna grobnica na Balkanu, otkrivena 2013. godine.

Zločinci su osuđeni na više od 800 godina zatvora. Pojedini zločinci su osuđeni dva, čak i tri puta.

Na Sudu Bosne i Hercegovine se vode procesi za više od 30 osumnjičenih za ratne zločine u Prijedoru.


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nestao 13-godišnji Benjamin iz Kaknja

Već deset dana traje neizvjesnost i zabrinutost zbog nestanka 13-godišnjeg Benjamina iz...

SvijetVijesti

Palestinci traže da dogovor o primirju obuhvati palestinske teritorije

Palestinsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je u srijedu na prekid vatre koji...

Magazin

Post Malon najavio album s 40 pjesama

Slavni muzičar Post Malon je oduševio obožavatelje nakon što je objavio spisak...

SportVisoko

RK Bosna slavila u efikasnom meču, Berin Keso postigao 12 golova

Rukometaši Bosne ostvarili su novu važnu pobjedu u utakmici prepunoj pogodaka, nakon...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Željko Mitrović kupio sarajevsku televiziju, najavio širenje u BiH

Željko Mitrović, vlasnik Pinka, kupio je novu televiziju u Bosni i Hercegovini....

SvijetVijesti

Netanjahu ponovo prijeti Iranu

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je u srijedu da je Izrael i...

Visoko

Nesvakidašnja krađa u Visokom: Iz kuće ukradena hrana, posuđe i plinska boca

Dana 07.04.2026. godine, u 12,50 sati, u mjestu Gornja Zimča, od strane...

Magazin

EXIT festival iz Novog Sada prelazi na crnogorsku obalu

Jedan od najvećih svjetskih glazbenih festivala EXIT ove će se godine održati...