Početna -Ne Propusti Prikupljeno rekordnih 705 miliona KM indirektnih poreza

Prikupljeno rekordnih 705 miliona KM indirektnih poreza

36

Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH prikupila je u oktobru 705 miliona KM indirektnih poreza, čime je prvi put prihod u jednom mjesecu premašio iznos od 700 miliona KM.

Iz UIO je saopšteno da je za 10 mjeseci ove godine po osnovu PDV-a, akciza, carina i putarina ukupno prikupljeno 6,332 milijardi KM, što je više za 487 miliona KM ili 8,33 odsto u odnosu na isti period prošle godine kada su prihodi iznosili 5,845 milijardi KM.

“Nakon što je privrednicima izvršen povrat PDV-a u iznosu od 1,138 milijardi KM, neto prikupljeni prihodi, koji su raspoređeni BiH, Republici Srpskoj, Federaciji BiH /FBiH/ i distriktu Brčko u periodu januar-oktobar su iznosili 5,194 milijardi KM”, pojašnjavaju iz UIO.

Tako su korisnici indirektnih poreza u ovoj godini dobili 403 miliona KM više u odnosu na prihode u istom periodu lani.


Iz UIO navode da je za finansiranje institucija BiH u periodu januar-oktobar raspoređeno 625 miliona KM, za FBiH 2,271 milijardi KM, Republici Srpskoj 1,118 milijardi KM, te distriktu Brčko 146 miliona KM.

Po osnovu posebne putarine za izgradnju auto-puteva, FBiH je dobila dodatnih 6,5 miliona KM, Republika Srpska 4,3 miliona KM i distrikt Brčko 200.000 KM.

Na osnovu odluke Upravnog odbora UIO o privremenoj raspodjeli prihoda od putarine za izgradnju auto-puteva i izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva u iznosu od 0,25 KM po litri derivata, zaključno sa 31. oktobrom je raspodijeljeno 243 miliona KM.

Od tog iznosa FBiH je dobila 143,37 miliona KM ili 59 odsto, Republika Srpska 94,77 miliona KM, odnosno 39 odsto, dok je distriktu Brčko raspoređeno 4,86 miliona KM ili dva odsto.


Možda vas zanima

Vijesti

Nova drama u Kaknju: Pas lutalica ugrizao dijete od pet godina

U Kaknju je danas, prema informacijama građana, kod Pošte došlo do novog...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bećirović okupio ratne lidere i branitelje: Borba za BiH se nastavlja

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović organizirao je danas prijem za...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Od 27. maja strože kazne za bh. vozače

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Porezna češljala FBiH: Kazne veće od 2,9 miliona KM i zapečaćeni objekti

Inspektori Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine su 21.5.2026. godine na području...

Visoko

Visoko: Izletište Luka bogatije za nove šadrvane i ljepši ambijent

Izletište Luka od danas ima potpuno ljepši i funkcionalniji izgled zahvaljujući postavljanju...

Crna Hronika

FUP uhapsio muškarca zbog jezivih prijetnji masovnim ubistvima

Federalna uprava policije (FUP) jučer je došla do saznanja da je jedna...

BiznisSvijet

Nova pravila za Shein i Temu: Kupce čekaju dodatni troškovi

Nova carinska pravila na evropskom nivou počeće ovog ljeta, što bi moglo...