Privrednica iz SBK o minimalnoj plati: Kao da su izveli teroristički napad

60

Odlukom o povećanju minimalne plati odgovorni za zaposlene radnike u niskoakumulativnim granama tekstila, kože i obuće ogorčeni su i zabrinuti.

Ne slažu se s odlukom, jasno potcrtavajući da nisu protiv podizanja plata radnicima, ali jesu protiv neuvažavanja njihovih prijedloga za smanjenje fiskalnog opterećenja za rad.

“Plata bi opet bila hiljadu maraka i tada bi radnik u realnom sektoru i osjetio. Ovdje će profitirat državne institucije”, kaže Zoran Gazibarić, član Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH i Udruženja poslodavaca SBK-a.

“Značajan novac će se potrošiti na povećanje plata onima koji su u državnim institucijama zato što su njihovi dohoci povezani sa prosječnom platom koja će biti neminovno povećana ovom Uredbom. Da se javnosti prezentira stvarana pozadina ovog”, kaže Šaban Rizvić, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca SBK-a.

Firme u metalnoj industriji koje izvoze na Zapad smanjile su broj potpisanih ugovora zbog usporavanja rasta ekonomije na evropskom tržištu. Zbog povećanja cijene struje u prošloj godini već posluju na rubu isplativosti. Inozemni partneri ne pristaju na povećanje cijena proizvoda, jer su poslovi unaprijed ugovoreni, a oni nisu spremni na drastično povećanje troškova. Tvrdnja je da su vrata crnom tržištu i korupciji otvorena.

“Bojim se da će ova mjera prouzročiti više otkaza, da će povećati rad na crno. Rad na crno znači povećanu korupciju. Imam osjećaj – kao da su izveli teroristički napad. Bilo bi mi drago da još jednom sjednu, da razmisle na koji način će to napraviti”, kaže Snježana Kopruner, direktorica GS-TMT-a, prenosi FTV.

“Korona je bila, tada su se dijelili neki novci iz budžeta, onako ahbabski. I sada se nudi to! Ne, mi ćemo sada povećati platu na 1000 KM, a onda ćemo parama koje se sliju od te sirotinje dijeliti kako mi želimo”, upozorava Šaban Rizvić, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca SBK-a.

“Šta mislite kad firmi koja ima 700 zaposlenih u Travniku, u krugu Borca, neko kaže da treba uplatiti po 300 maraka više, a ne po 700 maraka? Nije normalno da neko očekuje da se to ispuni. Ovo je bila mjera koja će napuniti budžet. Po nama, za 800-900 miliona. Ali će uništiti privredu i prebaciti dobar dio radnika na zavod za zapošljavanje”, upozorava Gazibarić.

Privrednici Vladu pozivaju na dijalog da bi fiskalna reforma bila pravičnija i pokazala da je odgovorna vlast koja donosi političke odluke koje će se odraziti na radno sposobno stanovništvo i ekonomiju.

Možda vas zanima

Smrtovnice

VRAŽO (Salko) HALID 27.06.2026. u 18:00 sati

VRAŽO (Salko) HALID 27.06.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

IstaknutoMagazin

Bogatiji od Čolića za čak 80 miliona i to dolara: Evo koliko je ‘težak’ Dino Merlin

Dino Merlin slovi za najbogatijeg pjevača na prostorima bivše države. Prema procjeni...

Magazin

Jala i Buba “zapalili” Beograd: Nastupili pred 50.000 ljudi

Bh. reperi Jala Brat i Buba Corelli ujedinili Balkan & priredili najveći...

Sport

Cro Cop odabrao najvećeg borca svih vremena

Rasprave o tome ko je najveći MMA borac svih vremena ne prestaju...

Crna HronikaIstaknuto

Predložen pritvor za pijanog vozača iz čijeg je auta ispao muškarac prilikom slavlja nakon pobjede Zmajeva

Postupajući tužilac Tužilaštva Kantona Sarajevo predložio je Općinskom sudu u Sarajevu određivanje...

Sport

Veliko finale Sportskih igara mladih ispisalo najljepše priče u Sarajevu

Prva smjena Velikog finala 16. sezone Plazma Sportskih igara mladih okupila je...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Na granici zaustavljen voz iz Sarajeva za Ploče, u toaletu pronađeno šest migranata

Nakon polaska iz Sarajeva, sezonski voz Sarajevo – Ploče nekako je ipak...

Gradska uprava Visoko / Foto: Visokoin.com
Visoko

Objavljena odluka: Poznata imena novih volontera u Gradskoj upravi Visoko

Na osnovu člana 30. i 106. Statuta Grada Visoko (“Službeni glasnik Grada...