Početna Biznis Procjena rasta ekonomske aktivnosti u BiH na 2,4 posto, inflacija 1,8 posto

Procjena rasta ekonomske aktivnosti u BiH na 2,4 posto, inflacija 1,8 posto

6

Centralna banka BiH procjenjuje godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u tekućoj godini na 2,4 posto, što je niže za 0,2 procentna poena u odnosu na projekciju iz aprila, te inflaciju od 1,8 posto, što je za 0,8 procentnih poena niže u odnosu na krug srednjoročnih projekcija iz četvrtog mjeseca.

Korekcija ekonomske aktivnosti napravljena je na osnovu očekivanja o njenom usporavanju u posljednjem kvartalu usljed efekata poplava, a inflacije dijelom zbog službeno objavljenih podatka do septembra, koji ukazuju na stagnaciju cijena u odjeljku režijskih troškova, uprkos povećanjima cijena električne energije, te godišnji pad cijena u odjeljku prevoza.

“Očekujemo kako će efekti poplava biti izraženi na potencijalni bruto domaći proizvod (BDP), te da će posljedice premašiti trenutne finansijske gubitke u direktno pogođenim područjima”, navode iz Centralne banke i dodaju da zbog poplava očekuju rast cijena transporta, koji će se odraziti i na cijene prehrambenih proizvoda.


Procjena kretanja realnog BDP-a za narednu godinu iznosi 2,6 posto, a za 2026. godinu 2,8 posto.

“Iako se lična potrošnja znatno usporava usljed demografskih promjena, koje znatno smanjuju radno sposobno stanovništvo, a time i raspoloživi dohodak, i u srednjem roku je glavni pokretač ekonomskog rasta. Očekujemo da će lična potrošnja biti dodatno pod uticajem usporavanja ekonomske aktivnosti usljed poplava”, ističu iz Centralne banke.

Iz CB BiH navode da se najveći doprinos rastu cijena u iduće dvije godine očekuje od administrativnih troškova, odnosno osnovne inflacije, prvenstveno cijena električne energije i prevoza.

Dalja poskupljenja električne energije i prevoza mogu dovesti do lančanih poskupljenja usluga i robe široke potrošnje, usljed čega bi projekcije inflacije mogle biti revidirane na više.

Iz Banke dodaju da će projekcije svakako biti podložne revizijama, kako budu pristizali zvanični statistički podaci visokih frekvencija, koji se za oktobar očekuju tek od druge polovine decembra.


Možda vas zanima

Biznis

FBiH otvara vrata stranim radnicima: Šta predviđa novi zakon

Na narednoj sjednici pred poslanicima Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH trebao bi...

Biznis

Rekordan rast zlata i srebra

Srebro je u petak prvi put probilo granicu od 75 dolara, dok...

BiznisVijesti

Neto dobit Centralne banke BiH skoro 300 miliona KM

Ostvarena neto dobit Centralne banke Bosne i Hercegovine sa 30. novembrom iznosila...

BiznisIstaknuto

Kamiondžije iz BiH i Srbije prijete blokadama granica s Evropom

Udruženja prijevoznika iz Srbije i Bosne i Hercegovine uputila su ozbiljno upozorenje...

Biznis

Lakić potpisao ugovore za uvezivanje radnog staža za 153 radnika

Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić potpisao je danas, u...

BiznisIstaknuto

Tri firme iz FBiH su uvezle govedinu i svinjetinu iz Argentine

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić saopštio je danas da je dao...

BiznisVijesti

Kina za tri mjeseca iscrpi naftu iz 8.000 metara dubine

Polje, najveće ultra-duboko naftno nalazište u Kini, pokriva 17.000 kvadratnih kilometara i...

BiznisVijesti

Novi udar na džep građana: Skuplja struja u ovom dijelu BiH od 1. februara 2026. godine

Cijena električne energije za građane u bh. entitetu Republici Srpskoj (RS) od...