Pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva obrazovanje i nauke, u četvrtak je svečano otvoren 4. bosanskohercegovački slavistički kongres. U ime Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, prisutnima se obratio savjetnik Benjamin Hedžić, prenošeći pozdrave ministrice prof. dr. Jasne Duraković, koja zbog ranije preuzetih obaveza nije mogla biti prisutna. Gotovo 160 izlagača iz 15 zemalja svijeta okupilo se kako bi zajednički promišljali o slavenskim jezicima, književnostima i kulturama – ne samo kao naučnim temama, već i kao ključevima razumijevanja savremenog svijeta.
Posebnu zahvalnost upućujena je Organizacionom odboru na čelu s prof. dr. Elmom Durmišević i prof. dr. Mehmedom Kardašem, čiji su profesionalnost i predanost primjer izvrsne organizacije.
Danas je FMON-u, ministrici prof. dr. Jasni Duraković, kolegama Jasminu Brankoviću i Vahidi Krehić, uručene zahvalnice za doprinos i podršku Slavističkom komitetu u BiH.
S obzirom na različitost tema na kongresu, predsjednik Slavističkog komiteta BiH Mehmed Kardaš izlaže interesantnu temu, a to su psovke i vulgarizmi u starim tekstovima.
– To je nešto što se rijetko bilježi u pisanom tekstu. Međutim, u slavenskoj baštini može se pronaći popriličan broj tekstova gdje postoje i takve konstrukcije. Mi njih obično vežemo za razgovorni jezik, rijetko ko to bilježi, ali za povijest jezika zanimljiva je njihova geneza.
Recimo, dodao je, imamo psovke čak i u nekim staroslavenskim tekstovima, starijim, hiljadu i više godina. Našao je psovke u ruskom zborniku, zove se Lavrentijem, a koji je govorio o hristijanizaciji Slavena, tada se formira slika o drugima, koji su neprijatelji Slavena, i vrlo se pogrdno govori o njima. Stoga je zanimljivo je da se iz starog teksta to interpretira savremenoj publici.