Protesti bivših uposlenika mirovnih snaga u BiH: “10 godina čekamo isplatu doprinosa i ostalih naknada”

83

Bivši zaposlenici mirovnih snaga u BiH protestuju pred vojnom bazom Butmir u Sarajevu jer tvrde da im još uvijek nisu regulisane naknade odnosno doprinosi iz oblasti prava radnika. Oni su, kako kažu, radili za NATO i EUFOR.

U Sarajevo su stigli i bivši zaposlenici iz Banjaluke. Dio protesta prvo je održan ispred Ambasade Velike Britanije.

Avdo Salihbegović, bivši uposlenik, kazao je kako već 10 godina pravnim putem pokušavaju doći do odluka koje će izdejstvovati isplatu naknada. Dvadeset posto postupaka je, kaže, završeno, dok je 80 posto na čekanju.

“Druga strana neće da uđe u postupke i implementira isplatu zahtjeva svih uposlenika. Bitno je istaći da od 2018. godine nekoliko stotina odluka je doneseno pravomoćno, ali ne žele ih implementirati. Nekoliko naših klijenata je i umrlo i Bog zna koliko će ih biti još da neće dočekati pravdu”, rekao je Salihbegović za N1.

Osim doprinosa, traže regres i topli obrok.

“Glavni štab EUFOR-a i NATO-a su druga strana”, naveo je dodajući kako sve prebacuju na nižerangirane oficire koji nemaju “snage ni volje” da se uhvate u koštac s ovim problemom.

Na današnjem skupu predstavljaju, ističu, oko 1.600 ljudi koji su nekada radili za mirovne snage.

Možda vas zanima

MEGA EM otvorio prvi edukativni trening centar za autoreparaturu u BiH: Znanje kao temelj budućnosti struke!

Kompanija iz Visokog pokrenula je jedinstven edukacijski centar s ciljem podizanja standarda...

Kantonalna bolnica Zenica se oprostila od doktorice Melihe Čaušević

Menadžment i kolektiv Javne ustanova Kantonalna bolnica Zenica izražavaju duboko žaljenje povodom...

Nezapamćena tragedija bh. planinarstva: Ovo su imena učesnika ekspedicije na Elbrus

Prema dosad potvrđenim informacijama, tragediju su preživjeli Haris Adilović i Kemal Vidimlić,...

Na Elbrusu je bilo nekoliko planinarskih ekipa iz BiH, čekaju se zvanične informacije

Ruskim i bh. medijima proširila se vijest da su na planini Elbrus...

Rambo Amadeus oduševio publiku na Festivalu kulture ‘Slovo Gorčina’ u Stocu

Crnogorski glazbenik Antonije Pušić, poznatiji kao Rambo Amadeus, održao je koncert u...

Nakon navoda o tragediji na Elbrusu oglasio se Konaković: U kontaktu smo s Ambasadom u Moskvi

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je da je...

Oko 60 turista otrovano nakon kupanja u bazenu

Oko 60 gostiju jednog hotela u Andaluziji završilo je u bolnici nakon...

Tarik Prusac, osumnjičeni za ubistvo Elme Godinjak, izvršio samoubistvo u KPZ Igman

Prema pisanju domaćih medija, Tarik Prusac, koji je osumnjičen za ubistvo supruge...

Novi način glasanja zbunjuje birače, očekuje se rekordan broj nevažećih listića

S obzirom na uvođenje novih tehnologija u izborni proces glasanje na sam...