Provjeravati ratnu prošlost sudija i tužilaca BiH

26

Tokom sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH/Vijeće), koja se održava 25. i 26. oktobra 2017. godine, VSTV BiH je povodom 3. tačke Dnevnog reda sjednice pod nazivom “Informacija Centra za istraživanje rata i ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske”, usvojilo pet zaključaka.

Vijeće je usvojilo zaključak da se “Informacija Centra za istraživanje rata i ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske”, zajedno sa prilozima, dostavi na nadležno postupanje Uredu disciplinskog tužioca VSTV-a BiH te od njega zahtjeva prioritetno postupanje po istoj.

Vijeće je usvojilo zaključak da se “Informacija Centra za istraživanje rata i ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske”, zajedno sa prilozima, dostavi Tužilaštvu BiH na nadležno postupanje.

Vijeće je usvojilo zaključak da se od tužilaštava u BiH zatraže sljedeći podaci:
– da li se protiv bilo kojeg sudije ili tužioca navedenog u “Informaciji Centra za istraživanje rata i ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske” ili bilo kojeg drugog sudije ili tužioca u BiH, vodi istraga, odnosno krivični postupak;

– zatražiti podatke o licima optuženim za ratne zločine, njihovoj nacionalnosti i pravnim kvalifikacijama koje su im stavljene na teret, sa posebnim osvrtom na zločin protiv čovječnosti.

Vijeće je usvojilo zaključak da se od sudova u BiH koji su nadležni za postupanje u predmetima ratnih zločina zatraže podaci o nacionalnosti lica pravosnažno oslobođenih i osuđenih za ratne zločine, pravnoj kvalifikaciji za koje su osuđeni, te visinama kazne.

VSTV će zatražiti od Ministarstva pravde BiH, Savjeta ministara BiH i Parlamentarne skupštine BiH da, po hitnoj proceduri, izvrše dopunu člana 44. Zakona o VSTV-u BiH u smislu uvođenja izuzetne mogućnosti za razrješenje sudije ili tužioca bez provedenog disciplinskog postupka.

Stalna komisija za legislativu VSTV-a BiH, uz podršku Odjela za pravna pitanja VSTV-a BiH, će pripremiti sadržaj odredbe koji će biti dostavljen kao prijedlog Ministarstvu pravde BiH, Savjetu ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH, a koji će zadovoljiti sve neophodne pravne standarde i zahtjeve Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava.

Možda vas zanima

InternetIstaknutoTehno

Trump ograničava pristup najnovijoj AI tehnologiji

Američka savezna vlada će provjeravati kompanije koje žele pristup najnovijoj tehnologiji OpenAI-ja,...

Sport

Dembele hat-trickom donio pobjedu Francuskoj protiv Norveške

Francuska je savladala Norvešku sa 4:1 u zadnjem kolu grupe I, u...

LifestyleMajka i Dijete

Prije ovog uzrasta bebi ne biste smjeli davati kravlje mlijeko: Rizici su ozbiljni

Mnogi roditelji se prije ili kasnije suoče s istim pitanjem – kada...

Smrtovnice

VRAŽO (Salko) HALID 27.06.2026. u 18:00 sati

VRAŽO (Salko) HALID 27.06.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

IstaknutoMagazin

Bogatiji od Čolića za čak 80 miliona i to dolara: Evo koliko je ‘težak’ Dino Merlin

Dino Merlin slovi za najbogatijeg pjevača na prostorima bivše države. Prema procjeni...

Magazin

Jala i Buba “zapalili” Beograd: Nastupili pred 50.000 ljudi

Bh. reperi Jala Brat i Buba Corelli ujedinili Balkan & priredili najveći...

Sport

Cro Cop odabrao najvećeg borca svih vremena

Rasprave o tome ko je najveći MMA borac svih vremena ne prestaju...

Crna HronikaIstaknuto

Predložen pritvor za pijanog vozača iz čijeg je auta ispao muškarac prilikom slavlja nakon pobjede Zmajeva

Postupajući tužilac Tužilaštva Kantona Sarajevo predložio je Općinskom sudu u Sarajevu određivanje...