Prvi duet kultnih hrvatskih autora: Kekin i Rundek ukrstili glasove (VIDEO)

122

Mile Kekin i Darko Rundek, dvojica kultnih hrvatskih autora, snimili su duet, a riječ je o obradi starije pjesme Kekinove bivše grupe “Hladno pivo” pod nazivom “Trening za umiranje”, koja je danas predstavljena publici.

Ovo je jedna od pjesama koja Kekina, kako sam kaže, prati cijeli život i nakon više od tri decenije odlučio joj je udahnuti novi život u potpuno novom aranžmanu.

“‘Trening za umiranje’ napisao sam s 20 godina i već dugo ju želim ponovno snimiti. Ne zato što joj nešto fali u žestokoj pankerskoj verziji s ‘Džinovskog’, nego sam ju htio opet doživjeti ‘prvi’ put. Zato mi je bio potreban gost koji će ‘Treningu’ dati novu dimenziju i patinu. Sjetio sam se odmah Darka Rundeka, s kojim već dugo želim surađivati. Čekao sam pravu pjesmu koja je, eto, konačno došla. Darko je pristao čim ju je čuo i svojom interpretacijom joj dao novi prepoznatljivi rundekovski pomaknuti pečat”, rekao je Kekin.

Darko Rundek kaže da mu je bilo drago kad mu se Mile Kekin javio s idejom za saradnju, jer ga, kako je istakao, cijeni kao autora, a posebno kao tekstopisca.

“‘Trening za umiranje’ nisam poznavao u ranije objavljenoj verziji. Aranžman koji su mi Mile i Mark Mrakovčić poslali zvučao je poletno i autentično, mogao sam se poistovjetiti s glavnim junakom pjesme pa sam s veseljem prionuo poslu i otpjevao u svom kućnom studiju uz matricu koju su mi poslali. Poslije smo još malo dotjerivali i razmjenjivali ideje kod njih u studiju, na zajedničko zadovoljstvo. Snimanje spota mi je također bilo ugodna igra pa ako se i publici svidi – zaokružit će se jedna lijepa suradnja”, rekao je Rundek.

Ono što je ovaj cijeli projekt potpuno umjetnički zaokružilo je video-spot.

Mladi režiser Dinko Šimac, s kojim je Kekin sarađivao prvi put, uložio je dva mjeseca rada da napravi ovo djelo.

“‘Trening za umiranje’ je pjesma koju znam otkad znam za sebe jer se nalazila na jednoj od prvih kazeta koju sam imao. Iz tog sam razloga osjetio veliku odgovornost i prema pjesmi, ali nekako i prema sebi – da pokušam napraviti spot koji će biti nešto posebno. Mile i ja smo krenuli od ideje road tripa, koja je već mnogo puta obrađena. No, u našem slučaju, road trip se pretvorio u alegoriju vožnje kroz život i ustrajnosti kod težih životnih situacija. O kretanju naprijed i bijegu. Pomislio sam da je to savršena prilika da ‘smanjimo’ Mileta i Darka u minijature i smjestimo ih u obiteljsku kuću, u autiće i među igračke. Svojevrsna ‘Priča o igračkama’, ali uz veću dozu mraka”, ispričao je Šimac.

“Trening za umiranje”, kako je Kekin najavio na kraju, biće dio repertoara koji najavljuje na nadolazećim koncertima u Nišu (14. septembar), Oslu (21. septembar), Ruskom Krsturu (19. oktobra), Ljubljani (25. oktobra), Novom Sadu (1. novembra), Beogradu (2. novembra) i Zagrebu (9. novembra).

Možda vas zanima

Prošlo je 17 godina od smrti Žana Marolta

Velikan bh. glumišta Žan Marolt preminuo je na današnji dan prije 17...

BIHAMK: Velike kolone vozila na izlazima iz Srebrenice

U poslijepodnevnim satima nakon završenog ukopa identificiranih žrtava genocida u Srebrenici, pojačan...

Majci Ramizi je svaki dan 11. juli: Jednog sina su mi ubili, drugog su zaklali – još mu tražim glavu…

Ramiza Gurdić, jedna od Majki Srebrenice, u emotivnom obraćanju govorila je o...

FIBA 3×3 spektakl se vraća u Visoko: Turnir 8. i 9. augusta u Parku “Ravne 2”

Park “Ravne 2” u Visokom i ove godine bit će domaćin atraktivnog...

ref

Evo zašto Belgija nije dobila penal, iako je Rodri igrao rukom u kaznenom prostoru

Belgijci su tražili kazneni udarac, no sudac Michael Oliver nije puno dvojio....

U Rijeci obilježena 31. godišnjica genocida u Srebrenici: U more položena 31 bijela ruža

Tradicionalnim mimohodom „Srebrenica svijetom hodi 2026.“ u Rijeci je obilježena 31. godišnjica...

Vlada ZDK odobrila više od milion KM za privredu, okoliš i lokalne zajednice

Vlada Zeničko-dobojskog kantona, kojom je predsjedavao premijer Nezir Pivić, održala je danas...

Deset firmi bez ijednog radnika u RS prošle godine ostvarilo više od 37 miliona KM dobiti

Čak deset preduzeća u Republici Srpskoj, koja prema zvaničnim podacima nisu imala...