Početna Bosna i Hercegovina Putujete za praznike? U BiH najjeftinije, u Srbiji najskuplje gorivo

Putujete za praznike? U BiH najjeftinije, u Srbiji najskuplje gorivo

181

Najnoviji podaci o maloprodajnim cijenama goriva u zemljama Zapadnog Balkana pokazuju da Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija i dalje spadaju među najpovoljnija tržišta, dok se Srbija nalazi iznad regionalnog prosjeka, posebno kada je riječ o cijeni dizela.

Ukoliko planirate putovati za praznike, prema podacima s kraja sedmice, najskuplje gorivo je u Sloveniji i Srbiji, dok su najniže cijene zabilježene u Bosni i Hercegovini i Sjevernoj Makedoniji.

Benzin BMB 95 najskuplji je u Sloveniji, gdje litra košta 1,63 eura, dok u Srbiji iznosi 1,51 euro. Najniže cijene bilježe Bosna i Hercegovina, s prosječnih 1,20 eura, te Sjeverna Makedonija s 1,22 eura po litri. Kada je riječ o dizelu, Srbija prednjači s najvišom cijenom u regiji – 1,65 eura po litri, dok je u Sloveniji 1,45 eura. Najjeftiniji dizel prodaje se u Sjevernoj Makedoniji (1,11 euro), a odmah potom slijedi Bosna i Hercegovina s prosječnom cijenom od 1,17 eura po litri.

U Bosni i Hercegovini trenutno prosječna cijena dizela iznosi 1,17 eura, benzina BMB 98 – 1,31 euro, BMB 95 – 1,20 eura, autoplina (TNG) 0,64 eura, dok je lož-ulje 1,08 eura po litri. U Crnoj Gori dizel košta 1,31 euro, BMB 95 – 1,41 euro, BMB 98 – 1,44 eura, a lož-ulje 1,24 eura.

U Hrvatskoj cijene variraju – dizel je između 1,30 i 1,52 eura, eurosuper 95 od 1,34 do 1,46 eura, dok eurosuper 100 košta od 1,77 do 1,79 eura. Autoplin je između 0,83 i 0,86 eura, dok je lož-ulje među najjeftinijima u regiji i iznosi oko 0,81 euro po litri.

U Sjevernoj Makedoniji dizel košta 1,11 eura po litri, eurosuper 95 – 1,22 eura, eurosuper 98 – 1,25 eura, autoplin 0,91 euro, a lož-ulje 1,08 eura. U Sloveniji je dizel 1,45 eura po litri, NMB 95 – 1,63 eura, NMB 100 – 1,67 eura, autoplin 0,83 eura, dok lož-ulje košta 1,05 eura.

Razlike u cijenama proizlaze iz različitih poreznih i trošarinskih politika, državnih mjera regulacije te kretanja cijena na svjetskom tržištu nafte. Ovakve oscilacije direktno utiču na troškove transporta i životni standard građana u cijeloj regiji, navode analitičari.

Cijene goriva posljednjih sedmica dodatno su u fokusu javnosti i zbog neizvjesnosti u vezi s poslovanjem Naftne industrije Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama te se čeka rješenje pitanja ruskog vlasništva u kompaniji, što ima šire regionalne posljedice.

Možda vas zanima

Smrtovnice

ŠEHIĆ (Munib) HASIJA 15.06.2026. u 17:30 sati

ŠEHIĆ (Munib) HASIJA 15.06.2026. u 17:30 sati

Crna HronikaIstaknuto

Političar u BiH udario ženu pa policiji rekao da je pretučen

Sinoć se dogodio težak incident u trebinjskom Domu mladih kada je odbornik...

Sport

Fudbaleri Njemačke ubjedljivo pobijedili Kurasao na Svjetskom prvenstvu

Fudbalska reprezentacija Njemačke pobijedila je večeras u Hjustonu selekciju Kurasaa 7:1, u...

Grad VIsoko
Bosna i HercegovinaVisoko

Meteorolozi objavili novu prognozu, evo kada u BiH stižu prve prave ljetne vrućine

– Većinom mirno, jedino u Posavini i Semberiji krajem dana uz mogućnost...

Bosna i HercegovinaVijesti

Breza – Nebrušeni kulturno-historijski i arheološki dijamant

Gradić Breza baštini neka od najbitnijih blaga ove zemlje, svjedočanstva milenijumskih kulturnih,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Na dark webu procurili lični podaci 51.000 poljoprivrednika iz RS-a

Na specijalizovanim platformama za cyber sigurnost pojavila se informacija o masovnom curenju...

Crna HronikaIstaknuto

U saobraćajnoj nesreći kod Trebinja poginuo motociklista

U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila jučer na magistralnom putu M1-118,...

Bosna i HercegovinaVijesti

Gradačac jutros najtopliji sa 24 stepena, danas u BiH sunčano

U većem dijelu zemlje jutros je pretežno sunčano vrijeme. Umjerene oblačnost ima...