Radnici Centra za socijalni rad Bijeljina stupili u generalni štrajk

28

Radnici Centra za socijalni rad Bijeljina danas su stupili u generalni štrajk. Kako je rekao predstavnik radnika Stefan Veselinović, koji je uposlenik Centra i radi u Dnevnom centru za djecu sa poteškoćama, traže da im se ispune svi zahtjevi.

“Imali smo dva odvojena sastanka, prvi sa rukovodstvom firme gdje su dali preporuku da se obustavi štrajk, i drugi sa radnicima na kojima je potvrđena procedura štrajka”, rekao je Veselinović medijima.

Naveo je kako su 26. maja imali štrajk upozorenja kada su iznijeli svoje zahtjeve. Oni su djelimično ispunjeni.

“Isplaćen nam je topli obrok za mjesec mart i april, putni troškovi za maj i aprilska plata. Tražimo isplatu regresa za februar, mart i april, putnih troškova za april. Zakonski rok za isplatu plate, toplog obroka, regresa i putnih troškova za maj ističe sutra. Od sutra ćemo i ovo dodati na listu zahtjeva”, rekao je.

Istakao je kako se s ovom problematika uposlenici nose još od prošle godine kada im nisu isplaćeni doprinosi za period septembar – decembar i decembarska plata.

“U skladu sa zakonom osigurali smo minimalne uslove rada koji se odnose na prijem pošiljki i zahtjeva od 8 do 9 časova, slanje i dostavljanje hitnih pošiljki, obračun i isplata svih materijalnih davanja, obavezan izlazak na teren dežurnog socijalnog radnika u slučaju naslja, zlostavljanja i zanemarivanja. Napominjemo da dnevni centri za djecu sa smetnjama i u riziku ne uskraćuju pravo dnevnog zbrinjavanja”, poručio je Veselinović.

Podsjetimo, od 6. juna u generalnom štrajku je i JU Dječiji vrtić “Čika Jova Zmaj”.

Možda vas zanima

Hadžihafizbegoviću zbog govora na Ajvatovici žele oduzeti hrvatski pasoš

Burna se polemika posljednjih dana vodi na društvenim mrežama kako u Hrvatskoj...

Vlada ZDK nagradila učenike generacije osnovnih i srednjih škola

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i...

Aerodrom Sarajevo u usponu: Preko 2,2 miliona putnika u 2025.

Na sjednici Skupštine J.P. Međunarodni aerodrom „Sarajevo“ d.o.o. Sarajevo, u utorak, usvojen...

Otkriveno ko je par čije su snimke šokirale svijet: Zaručili se, a onda ih uhapsili

Ruski par, 33-godišnja Angela Nikolau i 32-godišnji Ivan Beerkus, uhićen je u...

Forto: Historijskih šest miliona KM za BHRT

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine danas je, na prijedlog ministra komunikacija i...

Amir Pašić Faćo osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog verbalnog zlostavljanja

Općinski sud u Sarajevu danas je donio prvostepenu presudu kojom je Amir...

Vlada RS: Kazna zatvora za isticanje simbola ARBiH i veličanje ustaštva

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na 17. sjednici održanoj u Banjoj...

Sramotna provokacija Dodika: Hvala Ameriko!

Milorad Dodik, smijenjeni predsjednik Republike Srpske, kojem je i dalje ostala funkcija...