Početna Biznis Radnici potpisali novi kolektivni ugovor s Arcelor Mittalom

Radnici potpisali novi kolektivni ugovor s Arcelor Mittalom

40

2.200 radnika Arcelor Mittala od danas rade po novom kolektivnom ugovoru. Rezultat je to radničke borbe koja je trajala 26 dana, nakon čega je posredstvom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine s poslodavcem postignut dogovor. U narednim danima očekuje se i pokretanje proizvodnje u ovoj kompaniji.

Iako nije došlo do povećanja plata, kako su iz Sindikata, između ostalog, zahtijevali, novi kolektivni ugovor potpisan danas s kompanijom Arcelor Mittal donosi brojne benefite za radnike.

“Prezadovoljan sam, kao i većina radnika. Uz januarasku platu dobit ćemo 2.520 KM bonusa, svi radnici. Dobijamo veći topli obrok – sa 5 KM na 7,5 KM, retroaktivno od 1. juna. Bit će i 100 KM za bajramluk i regres ove godine uz aprilsku platu u maju”, navodi Rašid Fetić, predsjednik Sindikata radnika Arcelor Mittala Zenica.

Nakon što su sedam mjeseci radnici Arcelor Mittala radili bez kolektivnog ugovora, dogovor o potpisivanju je postignut 26. dana generalnog štrajka. Time je, ističu iz sindikata, trasiran put i za ostale kompanije iz metalskog sektora, ali i pokazana važnost ozbiljnijeg odnosa svih struktura vlasti prema pravima radnika.

“Da najozbiljnije rade na poboljšanju materijalnog položaja radnika, imajući u vidu činjenicu da bilježimo egzodus tadne snage iz Bosne i Hercegovine. Jedini način da se ti radnici zadrže je da se, prije svega, njihova materijalna prava iz radnog odnosa dovedu na onaj nivo kako i zaslužuju”, ističe Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca ZDK-a.

Osim u Arcelor Mittalu, u ovom kantonu kolektivni ugovori iz metalskog sektora potpisani su u tešanjskoj Pobjedi i Man Hummelu. I za ostale sindikalne članice slijedi borba u ostvarivanju svojih prava.

“Na taj način u režim kolektivnih ugovora doveli smo više od 3.000 radnika u metalskom sektoru u ZDK-u. To je 70% našeg članstva i možemo reći da smo na ovaj način najvećem broju naših članova osigurali zaštitu zvanu kolektivni ugovor”, poručuje Mujkanović.

Pokretanje proizvodnje u Zenici najavljeno za naredne dane stvorit će uslove i za obnovu iskopa ruda u prijedorskom Arcelor Mittalu gdje trenutno radi gotovo 800 radnika.

federalna.ba

Možda vas zanima

SvijetVijesti

Iran povukao novi potez: Ormuski moreuz ponovo zatvoren

Pomorski saobraćaj kroz Ormuski moreuz ponovo je obustavljen, saopštio je operativni štab...

Crna Hronika

Služba hitne pomoći o nesreći kod Banjaluke: Poginule dvije žene i muškarac

Služba hitne medicinske pomoći JZU “Dom zdravlja” Banjaluka oglasila se o stravničnoj...

Crna Hronika

Saobraćajna nesreća u Hadžićima, dvije osobe prevezene na ljekarsku obradu

Teška saobraćajna nesreća dogodila se danas na magistralnom putu M17 u Hadžićima....

Sport

Juventus vraća Muharemovića: Stara dama aktivira otkup

Italijanski novinar Nicolo Schira objavio je da bi se nogometni reprezentativac Bosne...

Bosna i HercegovinaVijesti

U nedjelju nas očekuje najtopliji dan ove godine, a onda slijedi promjena

Prema prognozi koju je objavio BHMETEO, nedjelja će donijeti najviše temperature u...

IstaknutoSport

Srušila rekord Lane Pudar star 8 godina: Nova plivačka senzacija iz Mostara

Mlada plivačica mostarske Orke Klara Drlja postavila je novi državni rekord Bosne...

Gradsko vijeće VisokoVisoko

U petak sjednica Gradskog vijeća Visoko: Razmatrat će se devet tačaka

Jučer je održana redovna sjednica Kolegija Gradskog vijeća Visoko na kojoj je...