Početna Bosna i Hercegovina Radnički neposluh rudara Zenice i Kaknja se nastavlja, čekaju isplatu zarađenih primanja

Radnički neposluh rudara Zenice i Kaknja se nastavlja, čekaju isplatu zarađenih primanja

15

Rudari zavisnih društava Rudnici mrkog uglja Zenica i Kakanj, koji su jučer stupili u radnički neposluh, ni danas nisu na svojim radnim mjestima – potvrdili su predsjednici sindikata ova dva preduzeća, Nedžad Duraković (Zenica) i Abdel Fazlić (Kakanj).
Zenički rudari još čekaju isplatu aprilske, a uskoro ističe krajnji rok za isplatu plaće i za mjesec maj, dok kakanjski komorati očekuju isplatu plaće za maj te naknada za tople obroke.

Zenički rudnici su već odavno obustavili proizvodnju te ne kopaju ugalj, dok su u Kaknju iskopali dovoljne količine uglja te prema Javnom preduzeću Elektroprivreda Bosne i Hercegovine ispostavili fakturu u iznosu od oko 6.200.000 KM, dok je za njihovu plaću potrebno osigurati oko 2.900.000 KM.

– Ne tražimo milostinju, nego ono što smo zaradili i isporučili. Međutim, ništa se nije promijenilo od jučer i druge smjene, kada smo stupili u radnički neposluh, nakon čega ni treća, a jutros prva smjena nisu otišle na radna mjesta. Naša uprava ne može ništa učiniti, jer su i njima vezane ruke – kaže Fazlić, koji ističe kako nemaju informacija kada bi mogli dobiti zarađeni novac.

Zbog obustave proizvodnje u Kaknju, a danas i u Rudniku Abid Lolić Bila kod Travnika, zenički rudari su svjesni da će još teže ostvariti svoja prava. Oni su sinoć, kako su i najavili, prenoćili u prostorijama Doma rudara te na taj način pokušavaju izvršiti pritisak na svoju i upravu vladajućeg društva, JP EPBiH.

– Situacija se usložnjava. Ne znamo ništa novo, u odnosu na jučerašnji dan. Ali, ako se ovo oduži, vjerovatno ćemo donositi i neke druge odluke – najavljuje Duraković.

Zenički rudari nisu dobili plaću za april, a 25. juna je krajnji rok za isplatu i majske plaće za radnike angažirane na inspekcijskim poslovima i izvlačenju opreme, koju namjeravaju prodati nekim drugim rudnicima iz Koncerna EP BiH.

Možda vas zanima

Visoko

Aleksandra Radović i Tropico Band stižu u Park Ravne 2

Tradicionalni 11. Međunarodni festival povodom početka ljeta i ljetnog solsticija bit će...

Sport

Jovo Lukić: Dječački san mi se ostvario, sutra mogu umrijeti

Bosanskohercegovački napadač Jovo Lukić zaludio je naciju pogotkom protiv Kanade u prvom...

Crna HronikaVisoko

Teška krađa u Visokom: Lopov iz kuće odnio laptop, mobitel, cigarete i alkohol

Dana 15.06.2026. godine, u 14,25 sati, u dežurnu službu Policijske stanice Visoko...

PosaoVisoko

Gradska biblioteka Visoko raspisala konkurs za bibliotekara

Javna ustanova Gradska biblioteka Visoko, Prijeko bb-Kulturni centar Altindag, 71300 Visoko, raspisuje...

IstaknutoSport

Sedam medalja za Ismaila Barlova i Ismaila Zulfića

Bosanskohercegovački paraplivači Ismail Barlov i Ismail Zulfić ostvarili su zapažen nastup na...

Sport

Saudijska Arabija i Urugvaj podijelili bodove u Miamiju

Fudbaleri Saudijske Arabije i Urugvaja remizirali su 1:1 u drugoj utakmici prvog...

Visoko

Nevrijeme potopilo centar Visokog: Obilna kiša izazvala poplave na ulicama

Snažno nevrijeme praćeno grmljavinom i velikom količinom padavina pogodilo je danas Visoko,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Rudari Kaknja u radničkom neposluhu: Kašnjenje plaća izazvalo novi haos u RMU

Druga smjena zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Kakanj stupila je u radnički...