Početna Bosna i Hercegovina Ramo Isak se oglasio nakon poruke iz Ambasade SAD-a: Obavio sam konsultacije s porodicom

Ramo Isak se oglasio nakon poruke iz Ambasade SAD-a: Obavio sam konsultacije s porodicom

58

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak oglasio se povodom reakcije Ambasade Sjedinjenih Američkih Država i poziva da se firma u vlasništvu njegove porodice povuče iz konzorcija šest firmi, a koji je izabran kao najbolji ponuđač za usluge fizičko-tehničke zaštite u Elektroprivredi BiH.

“Pozdravljam stavove Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini kao i opravdane kritike vlastima kada je riječ o uspostavljanju efikasnih mehanizama i nadležnih tijela za utvrđivanje i sprečavanje sukoba interesa.

Kao član Vlade Federacije Bosne i Hercegovine uvijek sam davao i nastavit ću davati podršku svim zakonskim rješenjima koja približavaju državu Bosnu i Hercegovinu punopravnom članstvu u Evropskoj uniji i NATO savezu.”

Isak dalje kaže da se nikada nije miješao niti intervenisao u polju javnih nabavki ni u ministarstvu kojim rukovodi, a ni u bilo kojim drugim ministarstvima, javnim preduzećima i generalno javnim organima.

“Istina je da moja porodica ima privatnu firmu koja je osnovana prije 19 godina. To je opšte poznata informacija koja je od samog početka dostupna prije svega državnim institucijama i organima, a u konačnici građanima Bosne i Hercegovine. Firma u vlasništvu moje porodice hrani stotine drugih porodica širom Bosne i Hercegovine, a primanja tih uposlenika ovise o poslovanju firme. Ukoliko bi se firma povukla iz poslovanja s javnim preduzećima, a sa kojim ima sklopljene ugovore mnogo prije početka mog ministarskog mandata, to bi se značajno odrazilo na solventnost firme te bi se doveli u situaciju da otpuštamo ljude.”


Najbolje rješenje za uposlenike

Zatim je otkrio da je danas obavio konsultacije s porodicom te su donijeli odluku kako će porodičnu firmu do kraja tekuće sedmice prodati.

“Stava smo kako je to najbolje rješenje za uposlenike jer će na taj način zadržati svoj radno-pravni status, nastaviti izmirivati kreditne obaveze i u konačnici nastaviti osiguravati stalni priliv novčanih sredstava u svoje kuće. Obaveza moje porodice je da vodi računa o interesima uposlenika, a moja obaveza je da pored uposlenika vodim računa i o interesima ministarstva kojim rukovodima i Vladi Federacije Bosne i Hercegovine čiji sam član.”

Dalje ističe da aktuelni saziv Vlade Federacije Bosne i Hercegovine možda jeste spor u donošenju određenih rješenja, što je rezultat teških političkih dogovora, ali garantuje da nije korumpiran i da ne krade od građana Bosne i Hercegovine.

“Pozivam međunarodne partnere, a prije svega visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, da nametne izmjene i dopune Zakona o sprečavanju sukoba interesa Federacije BiH ukoliko i aktuelni saziv vlasti, kao i prošli, ne bude imao dovoljno snage ili političke podrške da ga donese.”


Možda vas zanima

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Bećirović: Rezolucija o Srebrenici jedna od najvećih pobjeda BiH

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović podsjeća da se danas navršavaju dvije godine...

Bosna i HercegovinaVijesti

Koordinacija slobodnih sindikata: Hitno održati sjednicu Parlamenta i uvesti prinudnu upravu u NŽZ

Koordinacija slobodnih sindikata Bosne i Hercegovine zahtijeva hitno sazivanje sjednica Predstavničkog doma...

Vijesti

Prvo izdanje manifestacije “Zenička trka” okupit će oko 1.000 trkača

Rekreativno sportska i zabavna manifestacija “Zenička trka”, u organizaciji Udruženja “Sport projekt”...

IstaknutoSport

Selektor Barbarez moćnom porukom najavio pohod na Svjetsko prvenstvo!

Ono što je do juče izgledalo kao daleki san, danas zvanično postaje...

SvijetVijesti

S tržišta u Hrvatskoj povučeno miješano mljeveno meso

Državni inspektorat Republike Hrvatske povukao je iz prodaje miješano mljeveno meso proizvođača...

Vijesti

Temperature idu i do 32 stepena, izdato upozorenje za dvije regije

U našoj zemlji danas će preovladavati sunčano vrijeme, u Bosni sa malom...

Vijesti

Nova drama u Kaknju: Pas lutalica ugrizao dijete od pet godina

U Kaknju je danas, prema informacijama građana, kod Pošte došlo do novog...